Technologie

Najlepszy procesor dla graczy

Redakcja Antyweb
Najlepszy procesor dla graczy
51

Do publikacji najbardziej oczekiwanych gier tego roku pozostały dosłownie miesiące. Nadchodzi Far Cry 5, za nim pędzą Shadow of War, Destiny 2, Wolfenstein: The New Collossus, Assassin’s Creed: Origins, Call of Duty: WWII, a to tylko kilka tytułów, którymi chciałbym sobie umilić chłodne miesiące. Kiedy developerzy gier dopinają wszystko na ostatni guzik, gracze powinni sprawdzić, czy są już gotowi na rozpoczęcie gamingowego sezonu. Zapewne każdy z Was pamięta najgorętsze akcje, w których lada chwila przyjdzie nam się zmierzyć z nacierającą hordą przeciwników lub uciec przed wybuchem atomówki, a nagły i nieoczekiwany spadek FPSów zamiast heroicznej walki przynosi tylko śmierć naszego bohatera.

Autorem materiału jest Michał Uryga

W celu uniknięcia takich sytuacji, chciałbym zapoczątkować serię artykułów, która pomoże czytelnikom dobrać komponenty do złożenia komputera, którym nie pogardziłby żaden PC Master Race. Na początek serce naszej maszyny, czyli procesor – CPU (Central Processing Unit).

Przy wyborze procesora należy zachować zdrowy rozsądek. Najlepiej wybrać taki, który w momencie zakupu będzie wystarczająco szybki, by zaspokoić nasze potrzeby na kilka przyszłych lat, ale również będzie odpowiadał najnowszym standardom oraz wykaże potencjał overclockingu, bez zbędnego obciążania naszego budżetu.

Procesor, któremu udało się połączyć te wszystkie cechy w jedność to Intel Core i7-7700K.

Specyfikacja procesora:

Producent Intel
Architektura Kaby Lake, 7 generacja procesorów i7
Typ gniazda FCLGA1151
Częstotliwość taktowania procesora 4.2 GHz (4.5 GHz w trybie boost)
Ilość rdzeni (wątków) 4 (8)
Pojemność pamięci cache L3 8 MB
Maksymalna moc wydzielana (TDP) 91 W

Jest to najlepszy wybór dla osób, którym komputer miałby służyć głównie do gier. Konkurencyjne procesory marki AMD Ryzen nadają się bardziej do obróbki video czy streamingu, a jeśli chodzi o wielowątkowość czy wymagające gry procesor Intela i7-7700K radzi sobie po prostu lepiej. Znakomite, bowiem sięgające 4.5 GHz taktowanie, które przy dobrym układzie chłodzenia możemy zwiększyć nawet do 5 GHz! Choć sam od kilku lat posiadam model procesora z odblokowanym mnożnikiem (i7-4790K), to nigdy go nie podkręcałem. Jednak wiem, że sporo konsumentów skusi się na dopłacenie 150 zł za samą możliwość overclockingu, której brak w tańszym modelu i7-7700. Jestem tego żywym przykładem.

Pomimo architektury nazwanej Kaby Lake, i7-7700K jest po prostu młodszym bratem Skylake’a i co najważniejsze pasuje do gniazda typu Skylake - LGA 1151. Jest to dobra wiadomość dla posiadaczy starszych płyt głównych, gdyż wymiana tych komponentów nie jest konieczna, co wiąże się z zaoszczędzeniem paru stówek. Rozważając zakup AMD Ryzen musimy pamiętać o zakupie kompatybilnej płyty głównej dla procesorów firmy AMD i vice versa dla procesorów marki Intel.

Na pokładzie Intel i7-7700K znalazła się również zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 630, która w przypadku braku dedykowanej karty graficznej, powinna bez problemu uciągnąć gry typu League of Legends, Team Fortress, czy pozwolić na komfortowe odtwarzanie filmów w 1080p.

Najistotniejsza kwestia – cena. Na chwilę obecną procesor możemy nabyć za około 1450zł. Uwzględniając, że jest to inwestycja na kilka lat (kartę graficzną zmieniam średnio raz do roku, a procek od 2014 posiadam ten sam), ten model zdecydowanie jest wart rozważenia. Pamiętajmy, że aktualny kurs dolara nie jest dla nas zbyt przychylny, a mimo tego procesor da się kupić w dobrej cenie. Za swój procesor zapłaciłem 1569 zł, a wtedy dolar był wyceniony przez NBP o 65 groszy taniej. Porównując cenę do produktów konkurencji z możliwością  overclockingu (AMD Ryzen 7 1700X – 1499zł) oraz (AMD Ryzen 7 1800X – 1969zł) jest jeszcze lepiej. Dlaczego? Według portalu cpu.userbenchmark.com i jego użytkowników i7-7700K jest szybszy od 1700X o 15%, a od 1800X o 10%, a do tego znacznie tańszy.

Intel i7-7700K AMD Ryzen 7 1700X AMD Ryzen 7 1800X
Częstotliwość taktowania procesora 4.2 GHz 3.4 GHz 3.6 GHz
Częstotliwość taktowania procesora w trybie turbo (boost) 4.5 GHz 3.8 GHz 4.0 GHz
Ilość rdzeni 4 8 8
Ilość wątków 8 16 16
Pojemność pamięci cache L2 1 MB 4 MB 4 MB
Pojemność pamięci cache L3 8 MB 16 MB 16 MB
Typ gniazda FCLGA1151 Socket AM4 Socket AM4
Zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 630 - -
Maksymalna moc wydzielana (TDP) 91 W 95 W 95 W
Gwarancja producenta 3 lata 3 lata 3 lata
Cena 1450 zł 1499 zł 1969 zł

Oprócz tego Intel i7-7700K zapewnia wsparcie najnowszych kart graficznych, nawet w rozdzielczości 4K oraz usprawnia obsługę wirtualnej rzeczywistości (VR). Ostatnie uważam za niezbyt udany chwyt marketingowy. Lista gier obsługujących VR jest krótka i w ogóle do mnie nie przemawia. Zanim sama technologia VR’u się przyjmie potrzeba jeszcze co najmniej kilku lat.

W sieci pojawiły się głosy, że niektóre partie i7-7700K strasznie się nagrzewały. Wtedy pozostaje tylko zgłoszenie RMA do producenta i oczekiwanie na wymianę gwarancyjną. Podobne przypadki dotknęły posiadaczy procesorów AMD. W przypadku tych drugich były również przypadki sprzedaży podróbek na Amazonie! Niestety, żyjemy w takich czasach, gdzie każdy przyszły zakup jest obarczony podobnym ryzykiem…

Czy warto rozważyć taki zakup? Werdykt pozostawiam Wam i Waszemu portfelowi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot