19

Xbox One czaruje wyborem usług – obok tych gracze nie powinni przejść obojętnie

Rynek rozgrywki z każdym rokiem coraz bardziej stawia na abonamenty. Abonamenty na dostęp do muzyki, filmów, seriali... no i gier, oczywiście. Microsoft w wielu aspektach był pionierem — i ich konsole od zawsze oferowały użytkownikom zestaw usług. Które z tych dostępnych na Xbox One są najciekawsze i którymi warto się bliżej zainteresować?

Xbox Live

Xbox Live to najważniejsza z dostępnych na konsoli Microsoftu usług. To kompleksowy system, za pośrednictwem którego tworzymy swoje loginy (tzw. gamertagi) oraz zbieramy punkty za osiągnięcia w grach (gamerscore). Ale to opłacanie członkostwa w wersji Gold zapewnia dostęp do sieciowych rozgrywek, dostęp do tamtejszych czatów, nagrywanie rozgrywki oraz dzielenie się multimediami. Ponadto subskrybenci Xbox Live Gold mogą liczyć na dostęp do czterech darmowych gier w miesiącu, a także specjalnie dla nich przygotowane oferty promocyjne z których mogą skorzystać w Xbox Games Store — czyli cyfrowym sklepiku z grami.

Cena: 29 zł miesiąc / 79 zł kwartał / 249 zł rok

xbox game pass drożeje

Xbox Game Pass

To usługa o której w ostatnich latach jest zdecydowanie najgłośniej. To właśnie na Xboksie zadebiutował abonament z grami od giganta z Redmond. Kilkadziesiąt gier, do których mamy dostęp za stałą, miesięczną, opłatą. I to gier nie byle jakich! Twórcy cały czas dbają o to, by było tam jak najbardziej różnorodnie. Zarówno indie, jak i „duże” produkcje. A wisienką na torcie są wszystkie gry wydawane przez Microsoft Studios w dniu premiery. Fantastyczna sprawa dla niezdecydowanych. Aha, pamiętajcie że tamtejszą oferta nie jest stała — regularnie trafiają tam nowe gry, wysłużone i dawno ogarne hity.

Cena: 40 zł miesiąc

Xbox Game Pass Ultimate

Jeżeli dwa powyższe abonamenty przykuły waszą uwagę i wydają się interesujące, to obok Xbox Game Pass Ultimate nie możecie przejść obojętnie. To usługa oferująca Xbox Game Pass (zarówno w wariancie dla komputerów, jak i konsoli Xbox One) oraz Xbox Live Gold w pakiecie, i to w niższej cenie, niż gdybyście kupowali każdy z nich z osobna!

Cena: 54,99 zł miesiąc

EA Access

EA Access to jedna z tych usług dla Xbox One, obok której naprawdę trudno jest przejść obojętnie. To również abonament z grami: tym razem jednak nieco tańszy niż wspomniany wyżej Game Pass, ale też rządzący się swoimi ograniczeniami. Jak sama nazwa wskazuje — znajdziemy tam gry wydawane przez Electronic Arts. Zawsze możemy tam liczyć na zestaw zeszłorocznych sportówek, a obok nich cały pakiet rozmaitości — trochę produkcji niezależnych, trochę starszych hitów. Niestety — próżno tam szukać najnowszych gier.

Cena: 14,99 zł miesiąc / 79,99 rok.

Najważniejsze usługi dla Xbox One – podsumowanie

Dla mnie Xbox One jest przede wszystkim konsolą do gier, więc najważniejszymi usługami automatycznie są te… skupiające się właśnie na grach. Ale konsola oferuje także cały zestaw aplikacji, wśród których każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Nie ważne czy jesteście miłośnikami (e-)sportu, filmów, muzyki, seriali czy animacji — w sklepiku z aplikacjami czekają odpowiednie propozycje. Pełną ich listę znajdziecie na oficjalnej stronie supportu Xboxa. I choć te często okazują się niezwykle pomocne — to jednak biorąc pod uwagę charakter urządzenia, wydają mi się po prostu sensownym uzupełnieniem oferty. Bo przecież liczą się przede wszystkim gry — i wygoda z nimi związana, prawda?