Filmy

Czy Polacy potrafią robić komedie? Te tytuły pokazują, że jak najbardziej - najlepsze polskie komedie

Konrad Kozłowski
Czy Polacy potrafią robić komedie? Te tytuły pokazują, że jak najbardziej - najlepsze polskie komedie
Reklama

Wielu narzeka na polskie komedie, ale gdyby sięgnąć pamięcią trochę wstecz, to zauważylibyśmy, że w naszym dorobku jest sporo dobrych filmów z tego gatunku. Oto najlepsze polskie komedie, które Wam polecamy.

Kolejność przypadkowa.

Reklama

Kiler

Jedna z najbardziej pamiętnych ról Cezarego Pazury. Jego postać zostaje omyłkowo wzięta za płatnego zabójcę i trafia do aresztu - stamtąd wydostaje go Siara trzęsący gangsterskim światkiem i przekazując mu kolejne zlecenie. Były taksówkarz postanawia wykorzystać szansę. Wyreżyserowany przez Juliusz Machulskiego film na podstawie scenariusza Piotra Wereśniaka ma już ponad 20 lat, a bawi równie dobrze, co w dniu premiery. Zagrało tu wszystko, co powinno zagrać: historia, humor, postacie i kreacje aktorskie.

Miś

Świetny komentarz PRL-owskiej rzeczywistości prawdopodobnie ze wszystkimi charakterystycznymi elementami Polski z tamtego okresu. Głównym bohaterem jest Ryszard Ochódzki, który napotyka na swojej drodze sytuacje tak bliskie i znane jego rodakom. Wszystko okraszone jest humorem i satyrą, które czasami nie są tak oczywiste.

Dzień świra

Film określany mianem lustra polskiego społeczeństwa i takie określenie nie jest chyba dalekie od prawdy. W filmie Marka Koterskiego skupiamy się na codzienności Adasia Miauczyńskiego zmagającego się z wieloma natręctwami. Trudno uwierzyć w to, że cały film rozgrywa się na przestrzeni zaledwie 24 godzin z jego życia, bo liczba i intensywność zdarzeń mogłyby dotyczyć tygodnia życia nie jednej osoby.

Najlepsze komedie - zestawienie Antyweb

Poranek kojota

Nie wszyscy w czasie premiery docenili film Olafa Lubaszenki, ale patrząc na ten tytuł z perspektywy czasu, trudno nie docenić lekkości podejścia do tematu. Wiele tekstów stało się już kultowymi i jeśli macie ochotę ponarzekać na polskie komedie, to warto przypomnieć sobie tę dorosłą wiekiem produkcję.

Rozmowy kontrolowane

Nie będę ukrywał, że jest to moja ulubiona pozycja w całym zestawieniu. Choć jedynie otarłem się o okres, w którym rozgrywa się akcja filmu, to potrafię docenić scenariusz Stanisława Tyma, który tak znakomicie przemyca uszczypliwe komentarze dla rzeczywistości, jaka panowała. W filmie Ryszard Ochódzki zostaje wskazany jako ochotnik na rozpracowanie struktur Solidarności, jednak szereg zdarzeń sprawia, że staje się wrogiem systemu.

Jak rozpętałem drugą wojną światową

Trzyczęściowy film przedstawiający niewiarygodny zbieg okoliczności, w którym zwykły Franek powoduje wybuch II wojny światowej. Później gra na nerwach Włochom, Niemcom, Jugosłowianom i podjudza do buntu członków Legii Cudzoziemskiej. Każda z części jest pełna świetnego humoru, drwin i ironii na temat różnych narodowości. Wiele z wypowiedzi Franka i innych bohaterów utarło się na tyle, że regularnie wykorzystywane są w przeróżnych sytuacjach przez Polaków.

Reklama

Kariera Nikosia Dyzmy

Jak niewiele trzeba, by z prawie nikogo stać się kimś? To dobre pytanie do głównego bohatera filmu "Kariera Nikosa Dyzmy" - tytułowa postać pracuje w zakładzie pogrzebowym i nie ma sobie równych w mowach pogrzebowych, co niejako pozwala mu zabłysnąć na koktajlu dyplomatycznym, gdzie trafił trochę przypadkowo. W mgnieniu oka przekonuje do siebie ludzi z wyższych sfer i nie zamierza nie skorzystać z tej okazji.

Chłopaki nie płaczą

To nie pierwszy film Olafa Lubaszenki w tym zestawieniu i prawdopodobnie ten tytuł cieszy się większą popularnością i uznaniem. Prawdę mówiąc nic dziwnego, skoro po dziś dzień wzbudza niemałe emocje i powoduje sporo śmiechu. Na tyle, że prawie pewne jest nakręcenie drugiej odsłony, o której mówi się coraz więcej. Plejada gwiazd, świetny scenariusz, cytaty nie do zapomnienia - czego chcieć więcej?

Reklama

Nic śmiesznego

Nie jest to film, który spodoba się wszystkim, ale jeśli wpasuje się w Wasz gust, to będziecie się świetnie bawić, a jednocześnie może Wam dać trochę do myślenia. Niejednoznaczne żarty, czarny humor i brak satysfakcji z życia pomimo serii powodzeń i sukcesów u filmowca, który mógł pochwalić się osiągnięciami, ale na pewno nie mógł nazwać siebie szczęśliwym. Fenomenalna kreacja Cezarego Pazury.

Seksmisja

Pozycja obowiązkowa, niepowtarzalna, nie do zapomnienia. Lada moment będzie świętować 40-lecie, a przed nami 25 lat oczekiwania, by przekonać się, czy wizja Juliusza Machulskiego o przyszłości Polski i planety się ziści. Bowiem to w 2044 roku odhibernowano dwóch mężczyzn, którzy okazują się ostatnimi przedstawicielami swojej płci. Ich chęć przywrócenia porządku spotka się z silnym oporem ze strony Ligi Kobiet, która objęła władzę i żyje według nowych zasad.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama