Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
VOD

Amazon, Netflix i HBO Go - wybieramy najlepsze filmy i seriale sci-fi

KK
Konrad Kozłowski
27

Czasy, w których czekaliśmy, aż w telewizji pokażą coś, na co czekamy już na szczęście minęły. Powiedziałbym, że zasiadając dziś przed telewizorem możemy narzekać jedynie na brak czasu, by obejrzeć wszystko, co byśmy chcieli zobaczyć. Co więcej, rośnie liczba usług VOD dostępnych w Polsce, od których nieraz dzieli nas zaledwie jeden przycisk na pilocie od TV. Smart TV.

Ostatnie lata to prawdziwa uczta dla filmo – i serialomaniaków będących zwolennikami kina fantastyczno-naukowego. Takie produkcje cieszą się rosnącą popularnością, a sama tematyka jest coraz częściej poruszana również ze względu na coraz większe możliwości, którymi dysponują twórcy. Mowa naturalnie o efektach specjalnych pozwalających osiągnąć powstałe w głowie scenarzysty i reżysera obrazy. Wspomniane efekty bardzo często powstają w wyniku świetnego połączenia efektów praktycznych z grafiką komputerową – jako flagowy przykład posłuży mi Incepcja (do zobaczenia w Netflixie). A skoro jesteśmy przy oglądaniu...

Od czasu kiedy korzystam z telewizora Samsunga nie czuję żadnej różnicy w tym czy chcę się przełączyć do serwisu VOD i oglądać filmy z Internetu, czy telewizję z kabelka albo właśnie przyszła mi ochota pograć na konsoli. Wszystko działa tak szybko, jest tak wygodne że właściwie nie muszę czekać aż uruchomi mi się jakaś aplikacja. To naprawdę śmiga. Najlepsze, najciekawsze aplikacje znajdziemy już na początku na dolnym pasku. Możemy zamieniać ich kolejność - usuwać lub dodawać nowe, które pobierzemy ze sklepu w dosłownie kilkanaście sekund. Jeśli poszukiwana aplikacja jest wśród promowanych, to stanie się to nawet jeszcze szybciej.

Trudno nie docenić wygody takich rozwiązań. Żadnych dodatkowych urządzeń, kabli i... do tego duży ekran i kanapa oraz to co najważniejsze - naprawdę bardzo duży i stale rosnący wybór filmów. Na platformie smart w telewizorze Samsunga obecne są Netflix, Ipla, Player.pl, HBO Go, VOD TVP, Amazon Prime Video oraz ShowMax i Cineman – każda z usług ma naprawdę obszerny katalog. Należą do nich także najlepsze filmy z kategorii Sci-Fi, czyli fantastyczno-naukowej.

Zestawienie rozpocznę od trylogii wszech czasów - teraźniejszości, przeszłości, a przede wszystkim przyszłości. Mowa naturalnie o Powrocie do przyszłości z Michaelem J. Foxem i Christopherem Lloydem. Robertowi Zemeckisowi udało się stworzyć obraz, który oglądając nawet w filmowej przyszłości, czyli 2015 roku, daje nam wciąż wiele do myślenia i inspiruje w oczekiwaniu na… przyszłość. Samowiążące się buty już powstały, ale na latające samochody jeszcze zaczekamy. Netflix, który rekomenduje telewizory Samsung, oferuje całą trylogię Back to the Future w jakości HD, którą obejrzymy w aplikacji preinstalowanej na telewizorach smart Samsunga.

Powrót do przyszłości - źródło

Piąty element to kolejny klasyczny tytuł sci-fi, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Choć większą sympatią darzę Johna McClaine’a ze Szklanej Pułapki, aniżeli Korbena Dallasa, to Bruce Willis jak prawie zawsze stanął na wysokości zadania i nadał swojej postaci wyjątkowości i charakteru. Mogłoby się wydawać, że tego typu produkcje ogląda się lepiej w formacie, w którym debiutowały (VHS/DVD), ale wzrost liczby szczegółów i odświeżone, wielokanałowe audio wciąga nas jeszcze bardziej. A co najważniejsze – tytuł jest na wyciągnięcie ręki.

E.T. stał się niemalże synonimem dla sci-fi, choć nie brakuje przeciwników dla filmu Stevena Spielberga. Dziś, 35 lat po premierze produkcji, E.T stał się wzorem do naśladowania. Najprawdopodobniej najlepszym przykładem będzie powracająca jak bumerang produkcja Netflixa, czyli Stranger Things, ale prawda jest taka, że ten film jest faktycznie jednym z fundamentów gatunku.

Oparty o dzieło Stanisława Lema Solaris z Georgem Clooney’em w roli głównej, to dobra próbka tego, jak wielkim wyzwaniem dla ludzkości będą podróże międzyplanetarne. Przeszkody technologiczne rozwiążemy wcześniej czy później, lecz słabości człowieka wciąż w nas pozostaną. Eksperymenty prowadzone już teraz przez NASA determinują efekty przebywania w przestrzeni kosmicznej przez dłuższy czas, lecz z pewnością nie oglądałoby się ich tak dobrze.

Grawitacja - źródło

Pozostajemy w kosmosie, a do George’a Clooney’a dołącza Sandra Bullock. Mowa oczywiście o Grawitacji. Niemalże wszystkie wydarzenia w filmie mają miejsce w przestrzeni kosmicznej, gdzie obydwoje bohaterów walczy o życie po zderzeniu satelity z ich statkiem. Taka tematyka, doskonałe ujęcia i efekty specjalne to dla mnie siódme niebo. Przy takiej produkcji fenomenalnie sprawdza się zakrzywiony ekran potęgujący wrażenia przebywania w przestrzeni pozaziemskiej.

Będący połączeniem wcześniej wymienianych produkcji film to istna klasyka. Cofamy się bowiem do 1968 roku - to właśnie wtedy miał swoją premierę, a mowa o 2001: Odyseja kosmiczna. Wraz z głównym bohaterem podróżujemy po różnych epokach historycznych oraz zaułkach kosmosu. Po raz kolejny mamy tu do czynienia z wersją zremasterowaną, która wyśmienicie prezentuje się nawet na dużych, nowoczesnych telewizorach.

Jakie jeszcze produkcje sci-fi znajdziemy w dostępnych w Polsce usługach VOD? Z tych obecnych na Netfliksie warto wymienić najnowszą odsłonę Star Treka, jak i wcześniejsze produkcje z lat ‘70, ‘80 i ‘90. Dodatkowo wartymi uwagi są Efekt motyla oraz oryginalne produkce Netflixa, czyli ARQ i Spectral. W ofercie Amazonu znajdziemy Wojnę Światów oraz Super 8, które podobnie jak Stranger Things jest filmem z atmosferą zbliżoną do tej w E.T.

Bright (Netflix)

Nie brakuje też tytułów, które świetnie się zapowiadają. Ekspansja Netflixa w sektorze filmowym przyniesie nam Bright z Willem Smithem, który jako policjant w Los Angeles zyska orka za partnera w terenie. Nie sposób nie wspomnieć o drugim sezonie Sense8 – nietypowej produkcji o relacjach między wymiarowych pomiędzy bohaterami.

Dziś posiadanie telewizora nie oznacza więc tylko oglądania telewizji. Dla wielu osób Smart TV pełni rolę największego ekranu w konsumowaniu treści z sieci, a większość aplikacji VOD jest gotowa użycia niemalże od razu po wypakowaniu z pudełka - mowa oczywiście o takich usługach jak wymieniane wcześniej Netflix, HBO Go, Player, Ipla czy VoD.pl. Są one preinstalowane na telewizorach, więc zaraz po uruchomieniu i podłączeniu sprzętu do sieci bezprzewodowej Wi-Fi (lub przewodowej) i zalogowaniu się do serwisu możemy rozpocząć seans. Przy zakupie nowych telewizorów Samsung można też otrzymać Smart Pack, a wraz z nim w prezencie dostęp do niektórych serwisów VOD na pewien czas. A co tam oglądać? Nasze propozycje już znacie.

--
Tekst powstał we współpracy z firmą Samsung.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: