Felietony

Najbardziej praktyczne narzędzie Dokumentów Google zostaje uaktualnione - nowe funkcje Formularzy

Jan Rybczyński
Najbardziej praktyczne narzędzie Dokumentów Google zostaje uaktualnione - nowe funkcje Formularzy
10

Dokumenty Google są bardzo praktyczne z wielu względów: można korzystać z nich za pomocą przeglądarki, umożliwiają współpracę kilku osób, non stop zapisują zmiany, zabezpieczając nas przed utratą naszej pracy i tak można by długo wymieniać. Jest jednak jedna funkcja Google Docs, która jest wyjątkowa...

Dokumenty Google są bardzo praktyczne z wielu względów: można korzystać z nich za pomocą przeglądarki, umożliwiają współpracę kilku osób, non stop zapisują zmiany, zabezpieczając nas przed utratą naszej pracy i tak można by długo wymieniać. Jest jednak jedna funkcja Google Docs, która jest wyjątkowa na tle innych, bo w szczególny sposób wykorzystuje możliwości jakie daje umieszczenie jej w sieci, a nie lokalnie na komputerze. Chodzi o Formularze, które umożliwiają tworzenie ankiet, zbieranie odpowiedzi przez internet i automatyczne podsumowanie wyników w arkuszu kalkulacyjnym wraz z wykresami, bez przepisywania czy kopiowania danych. Google własnie zaktualizował Formularze.

Formularze były najchętniej wykorzystywanym przeze mnie narzędziem na studiach. Co prawda zrobiłem chyba więcej prezentacji niż ankiet, jednak ilość czasu jaką pozwoliły mi zaoszczędzić Formularze Google jest nie do przecenienia. Oszczędność czasu w stosunku do ankiet papierowych jest oczywista (o ile możliwe jest zastosowanie ankiet elektronicznych), często dochodziła oszczędność pieniędzy w stosunku do rozwiązań komercyjnych pozwalających tworzyć internetowe badania.

Z pierwszej wprowadzonej zmiany powinni ucieszyć się studenci oraz wszyscy Ci, którzy pracują w zespołach. Google wreszcie dodał opcję współpracy i jednoczesnego tworzenia ankiety przez kilka osób. Odbywa się to identycznie jak w przypadku plików tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych - widzimy na żywo co wpisuje druga osoba oraz mamy do dyspozycji dodatkowy komunikator z prawej strony. Zamiast tłoczyć się przed monitorem jednego komputera, co niekoniecznie przyśpiesza pracę, każdy ma szansę dołożyć swoje trzy gorsze.

Druga istotna zmiana dotyczy usprawnionego kopiowania i wklejania. Jeśli chcemy wykorzystać listę rzeczy znajdującą się w innym miejscu jako pozycje swojej ankiety, możemy to zrobić automatycznie. Wystarczy skopiować tekst z innego źródła i wkleić go do formularza, a każda linijka tekstu zostanie przekształcona na osobną pozycję ankiety do wyboru. W praktyce prezentuje to poniższy film. Google wspomina też o poprawionym zapisywaniu zmian i w efekcie usprawnionym cofaniu wprowadzonych zmian (undo - redo). Nie trzeba ręcznie klikać zapisz, niemal każda nowa wprowadzona literka zostaje automatycznie zapisana.

Warto również wspomnieć, że ankiety udostępnione w Google+ można wypełniać bez opuszczani swojego strumienia lub bezpośrednio z e-maila, jeśli tą drogą przesłaliśmy formularz, a gdyby Google'owy arkusz kalkulacyjny był dla nas niewystarczający, można wyeksportować wyniki w formie pliku .csv i dokonać analizy w innym oprogramowani np. statystycznym.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnym blogu Google Drive.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu