Gry

Najbardziej popularna gra online wśród Polaków? Nie jest to LoL ani CS GO

Grzegorz Ułan
Najbardziej popularna gra online wśród Polaków? Nie jest to LoL ani CS GO
Reklama

Dostaliśmy własnie raport z badania przeprowadzony przez Kantar Millward Brown i Urban Communication, który prezentuje poziom zainteresowania polskich internautów grami online. I to zarówno tych, którzy czynnie uczestniczą w rozgrywkach sieciowych, jak i tych, którzy zwyczajnie je tylko oglądają.

Według raportu już 30% Polaków miało styczność z grami online, poprzez osobiste uczestnictwo w rozgrywkach lub oglądając je. To ostanie pokazuje, duży wzrost popularności e-sportu w Polsce.

Reklama

Bartosz Wilczek Head of esports Fantasy Expo:

Już blisko jedna trzecia wszystkich badanych gra albo ogląda gry online, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie e-sportem i rozgrywkami w internecie. Gry stają się konkurencyjne nawet wobec piłki nożnej, gdyż najczęściej wybieranym obecnie tytułem jest FIFA 18. Jak widać, wiele osób w wolnym czasie stawia na futbol właśnie w wersji cyfrowej. Nie można też nie docenić niezmiennie sporej - mimo coraz szerszego wyboru na rynku - popularności gier League of Legends i Counter-Strike: Global Offensive. Gry to nie tylko sporadyczna rozrywka, ale pasja i regularne hobby, skoro jedna czwarta badanych oglądała albo sama grała online w ostatnim tygodniu. Dodatkowo gry łączą, gdyż wiele osób wybiera ten sposób spędzania czasu ze znajomymi.


Jak nie trudno się domyśleć, najbardziej liczną grupę stanowią tu mężczyźni (41%), kobiety (19%), największą grupę wiekową mająca styczność z grami online, aktywną bądź pasywną stanowią osoby z przedziału 15-17 lat, niewiele mniej mamy w grupie osób pomiędzy 18 a 24 lat - 71%, a 49% w grupie 24 - 29 lat. Grupę docelową określa się jeszcze osoby z przedziału wiekowego 30-39 lat - 33%.

Wśród badanych, którzy mieli styczność z grami online, 1/4 miała ją w ostatnim tygodniu, a 55% w ostatnich 3 miesiącach, pozostałe 45% ostatni raz miała styczność z rozgrywkami online ponad 3 miesiące temu.


Ze znajomymi czy w samotności w zaciszu domowym? Okazuje się, że raczej samemu, deklaruje tak 47% badanych, pozostali albo grają lub oglądają ze znajomymi w jednym miejscu, bądź online.

Reklama

Jakub Paluch Prezes Zarządu ELIGA:

Od lat opowiadamy o esporcie. Niniejsze badanie wyjaśnia m.in to jak wiele ludzi jest zaangażowanych w esportowe emocje. Nasza pasja to rywalizacja na najwyższym poziomie. Dzięki odbiorcom, tzn. fanom, profesjonalny rynek chce podwyższać standardy świadczonych usług i robi to w ciągłej współpracy z esportowcami. Jak wynika z przedmiotowego badania, esport jest w kręgu zainteresowania coraz większej grupy kibiców. Dawniej esport przeżywali tylko ludzie, którzy jednocześnie aktywnie grali. Niesamowita jest ta dynamiczna przemiana. Jak wynika z badania, istnieje konkretna grupa ludzi, którzy esport tylko konsumują, oddają się przeżywaniu emocji wynikających z obserwacji gry profesjonalnych zawodników. Najprawdopodobniej przed nami przemiana społeczna. Wszystko wskazuje na to, że przyszłe pokolenia nie będą świadome tego, że kiedyś esport nie był obecny w przestrzeni publicznej i masmediach.

Reklama


Jakie gry online są najbardziej popularne? Jak już wspominał Bartosz Wilczek, aktualnie na fotelu lidera zasiada FIFA 18, w rozgrywkach której uczestniczy 16,1% badanych, na drugim miejscu jest League of Legends (11,4%), a dopiero na trzecim CS GO (10,8%). Na pozostałych miejscach znalazły się StarCraft (8,2%), Overwatch (6,9%), HearthStone (5%), Dota 2 (4,7%) i Playerunknown's Battlegrounds (4,0%). Z kolei 10,9% badanych grało lub oglądało rozgrywki online innych gier niż powyższe. Średnio natomiast poświęcali temu zajęciu 6 godzin i 15 minut w tygodniu.

---

Metodologia badania - Reprezentatywny pomiar badaniem telefonicznym (CATI). Próba - N=2000/Kobiety i mężczyźni/Wiek: 15-94lat/Rozkład zgodny ze strukturą populacji Polski.

Photo: gpointstudio/Depositphotos.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama