Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Komputery

Apple nie ma już najbardziej niezawodnego sprzętu. Kto teraz jest na szczycie?

Kamil Świtalski
29

Przez wiele lat pierwsze miejsce w rankingu najmniej awaryjnych komputerów należało do Apple. Jednak ostatnio sporo zaczęło się w tej kwestii zmieniać: kto teraz jest na szczycie?

Apple przez lata cieszyło się mianem producenta, którego sprzęt był niezawodny. No a serwis, wiadomo, wzorowy. Doświadczenia serwisowe zostawmy sobie na inną dyskusję — bo tutaj każdy będzie miał swoje wnioski i spostrzeżenia, które mogą się diametralnie różnić. Każdy przypadek jest inny, co więcej -- każdy serwis jest inny. Jednak dane pochodzące z amerykańskiego serwisu RESCUECOM wskazują na to, że komputery Apple już nie są królami w kategorii niezawodności, chociaż wciąż trzymają się dzielnie na podium.

Zobacz też: Polecane zestawy komputerowe – październik 2018

Wspomniana strona regularnie publikuje raporty na temat awaryjności komputerów. Jest to, rzecz jasna, jakiś wycinek, bazujący na ich własnych doświadczeniach -- ale myślę, że można potraktować go poważnie — bowiem przez ręce jego twórców regularnie przemykają setki uszkodzonych komputerów, trafiających do naprawy, którą ci mają się zająć. No i jak wygląda zestawienie najbardziej awaryjnych komputerów w ostatnich miesiącach — pokazuje poniższa tabelka.

Marka Udział w rynku amerykańskim Udział w naprawach a Ocena
1. Samsung 6.4% 1.63% 393 A+
2. Lenovo 14.9% 5.9% 253 A
3. Apple 12.7% 8.7% 145 B
4. Dell 28.6% 27.4% 104 B-
5. Microsoft 1.8% 1.83% 99 C+
6. HP 29.3% 35.9% 82 C
7. Acer 3.3% 5.3% 63 D
8. Asus 2.3% 3.9% 58 D-

Pierwsze miejsce w ostatnich miesiącach należy do Samsunga — jego udział w rynku amerykańskim nie jest mały, a punktacja którą otrzymał robi wrażenie — co przekłada się na doskonałą ocenę. Tuż za nim Lenovo — tego jest na rynku znacznie więcej (ale co się dziwić, klasyczna seria Think Pad wciąż pozostaje synonimem komputera biurowego — a do tego dochodzą jeszcze mobilne stacje robocze do zadań specjalnych, patrz: To jest dopiero bestia. ThinkPad P1: komputer na którym profesjonaliści mogą pracować także w ruchu!). Apple dopiero na trzecim miejscu -- i choć ich udział w rynku jest bardzo duży, to w ostatnich latach ocena poleciała na łeb, na szyję — a awaryjność znacznie wzrosła. Prawdopodobnie nie bez znaczenia pozostają w tej kwestii niekończące się problemy z pierwszymi generacjami klawiaturek motylkowych (zobacz: Apple wreszcie się ugięło i wymieni za darmo wadliwe klawiatury w MacBookach). Kolejne miejsca to już Dell, Microsoft, HP, Acer i Asus. Jak wynika z powyższej listy — najgorzej w kwestii liczby napraw wypada HP. Na rynku amerykańskim są najwięksi, to prawda, ale w kwestii udziału w naprawach także nie mają sobie równych -- mowa tu o ponad 35% wszystkich zgłoszeń w serwisie RESCUCECOM.

Czyżby bardzo wysoka cena za komputery Apple przestała iść w parze za ich jakością? Możliwe, chociaż prawdopodobnie komputery innych producentów którzy mogą poszczycić się najwyższą punktacją wcale nie należą do o wiele tańszych. No ale na tę chwilę mogą poszczycić się bardziej trwałymi konstrukcjami — jeżeli więc szukacie komputera na długie lata, to na ten moment jeszcze wstrzymałbym się z zakupami zapowiedzianych wczoraj Macbooka Air z Retiną czy Maca Mini do kolejnej aktualizacji rankingu. Tym bardziej, że ceny nowych sprzętów Apple są... po prostu kosmiczne.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: