Komputery

Apple nie ma już najbardziej niezawodnego sprzętu. Kto teraz jest na szczycie?

Kamil Świtalski
29

Przez wiele lat pierwsze miejsce w rankingu najmniej awaryjnych komputerów należało do Apple. Jednak ostatnio sporo zaczęło się w tej kwestii zmieniać: kto teraz jest na szczycie?

Apple przez lata cieszyło się mianem producenta, którego sprzęt był niezawodny. No a serwis, wiadomo, wzorowy. Doświadczenia serwisowe zostawmy sobie na inną dyskusję — bo tutaj każdy będzie miał swoje wnioski i spostrzeżenia, które mogą się diametralnie różnić. Każdy przypadek jest inny, co więcej -- każdy serwis jest inny. Jednak dane pochodzące z amerykańskiego serwisu RESCUECOM wskazują na to, że komputery Apple już nie są królami w kategorii niezawodności, chociaż wciąż trzymają się dzielnie na podium.

Zobacz też: Polecane zestawy komputerowe – październik 2018

Wspomniana strona regularnie publikuje raporty na temat awaryjności komputerów. Jest to, rzecz jasna, jakiś wycinek, bazujący na ich własnych doświadczeniach -- ale myślę, że można potraktować go poważnie — bowiem przez ręce jego twórców regularnie przemykają setki uszkodzonych komputerów, trafiających do naprawy, którą ci mają się zająć. No i jak wygląda zestawienie najbardziej awaryjnych komputerów w ostatnich miesiącach — pokazuje poniższa tabelka.

Marka Udział w rynku amerykańskim Udział w naprawach a Ocena
1. Samsung 6.4% 1.63% 393 A+
2. Lenovo 14.9% 5.9% 253 A
3. Apple 12.7% 8.7% 145 B
4. Dell 28.6% 27.4% 104 B-
5. Microsoft 1.8% 1.83% 99 C+
6. HP 29.3% 35.9% 82 C
7. Acer 3.3% 5.3% 63 D
8. Asus 2.3% 3.9% 58 D-

Pierwsze miejsce w ostatnich miesiącach należy do Samsunga — jego udział w rynku amerykańskim nie jest mały, a punktacja którą otrzymał robi wrażenie — co przekłada się na doskonałą ocenę. Tuż za nim Lenovo — tego jest na rynku znacznie więcej (ale co się dziwić, klasyczna seria Think Pad wciąż pozostaje synonimem komputera biurowego — a do tego dochodzą jeszcze mobilne stacje robocze do zadań specjalnych, patrz: To jest dopiero bestia. ThinkPad P1: komputer na którym profesjonaliści mogą pracować także w ruchu!). Apple dopiero na trzecim miejscu -- i choć ich udział w rynku jest bardzo duży, to w ostatnich latach ocena poleciała na łeb, na szyję — a awaryjność znacznie wzrosła. Prawdopodobnie nie bez znaczenia pozostają w tej kwestii niekończące się problemy z pierwszymi generacjami klawiaturek motylkowych (zobacz: Apple wreszcie się ugięło i wymieni za darmo wadliwe klawiatury w MacBookach). Kolejne miejsca to już Dell, Microsoft, HP, Acer i Asus. Jak wynika z powyższej listy — najgorzej w kwestii liczby napraw wypada HP. Na rynku amerykańskim są najwięksi, to prawda, ale w kwestii udziału w naprawach także nie mają sobie równych -- mowa tu o ponad 35% wszystkich zgłoszeń w serwisie RESCUCECOM.

Czyżby bardzo wysoka cena za komputery Apple przestała iść w parze za ich jakością? Możliwe, chociaż prawdopodobnie komputery innych producentów którzy mogą poszczycić się najwyższą punktacją wcale nie należą do o wiele tańszych. No ale na tę chwilę mogą poszczycić się bardziej trwałymi konstrukcjami — jeżeli więc szukacie komputera na długie lata, to na ten moment jeszcze wstrzymałbym się z zakupami zapowiedzianych wczoraj Macbooka Air z Retiną czy Maca Mini do kolejnej aktualizacji rankingu. Tym bardziej, że ceny nowych sprzętów Apple są... po prostu kosmiczne.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu