Komputery i laptopy

AMD odgrzeje kotleta, Polaris po raz trzeci. Dobrze, że chociaż ceny spadają...

Kamil Pieczonka
AMD odgrzeje kotleta, Polaris po raz trzeci. Dobrze, że chociaż ceny spadają...
4

NVIDA kazała długo czekać na nową generację kart graficznych, ale wreszcie pokazała GeForce'a RTX, który ustanawia nowe rekordy wydajności. AMD niestety jest w znacznie gorszej pozycji i na ten rok nie planuje żadnej istotnej premiery dla konsumentów. No prawie żadnej...

AMD znowu "odgrzewa kotlety"

Trzeba oddać AMD, że w zeszłym roku faktycznie pokazało nową architekturę - Vega, która trafiła tylko do najwydajniejszych modeli kart graficznych. Dwa flagowe produkty nie do końca dorównywały wydajnością odpowiednikom od NVIDIA, a do tego były drogie za sprawą zastosowania pamięci HBM2. Taka pamięć owszem zapewnia ogromną przepustowość, ale nie należała do tanich. A dodatkowo boom na kryptowaluty mocno wywindował ceny.

Obok Vegi pojawiły się też nowe-stare i tańsze karty z rodziny Radeon RX 500. Bazowały one na architekturze Polaris, która zadebiutowała jeszcze rok wcześniej, w 2016. Nowa generacja w zasadzie podnosiła tylko nieco zegary i nie wnosiła żadnych zmian w architekturze czy nawet konfiguracji pamięci. Proces produkcji również się nie zmienił, Polaris powstawał w wymiarze 14 nm w fabrykach Global Foundries.

W tej chwili pewne jest tylko to, że nowa architektura GPU - Navi, zadebiutuje jeszcze w tym roku, ale tylko w rozwiązaniach profesjonalnych. Układ bazujący na procesie produkcyjnym TSMC w 7 nm, może być w 2019 roku odpowiedzią na karty graficzna GeForce RTX, ale o tym przekonamy się najwcześniej za kilka miesięcy. Okazuje się jednak, że AMD może pokazać nam coś nowego już w przyszłym miesiącu.

Na chińskim forum Chiphell pojawiła się informacja, że AMD pokaże nową serię kart w październiku. Może to być tak zwana cicha premiera, bo nowe karty to nic innego jak kolejne wcielenie architektury Polaris. Roboczo można ją nazwać Polaris 30, a w stosunku do poprzedników będzie wyróżniać się nowym procesem produkcji. GPU ma być dalej produkowane przez Global Foundries, ale w 12 nm, podobnie jak procesory Ryzen 2000. To natomiast oznacza, że ponownie możemy spodziewać się tylko różnicy w taktowaniu. Karty należące do serii Radeon RX 600 będą prawdopodobnie o 10-15% szybsze niż RX 500.

Przynajmniej ceny spadną

Nie jest to wiadomość, która miałaby elektryzować miłośników gier. Najwydajniejszy model Radeon RX 580 8 GB oferuje wydajność zbliżoną do GeForce GTX 1060 6 GB. Z pewnością nie jest to demon prędkości, ale w segmencie kart do około 1000 PLN może nieco zamieszać. Ceny Radeonów w ostatnim czasie dosyć wyraźnie spadły i takiego RX 580 8 GB można kupić za około 1100 PLN, to nieco mniej niż trzeba wydać na GTX 1060 6 GB. RX 680 jeśli faktycznie zadebiutuje w przyszłym miesiącu, może w podobnej cenie dorzucić jeszcze o 10% większą wydajność. Ale z GeForce RTX nie powalczy.

źródło: Ceneo.pl

Przy okazji warto pamiętać, że kupując kartę graficzną AMD z rodziny Radeon RX 570/580 lub Vega w wybranych sklepach w Polsce, otrzymamy kody na 3 gry - Strange Brigade, Star Control: Origins oraz Assasin's Creed: Odyssey.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu