Polska

Naiwny byłem, liczyłem na to że coś się zmieni

Grzegorz Marczak
Naiwny byłem, liczyłem na to że coś się zmieni
8

Okazało się, że jednak się niewiele zmieni jeśli chodzi o megapanel, a już myślałem...Sprawa cały czas dotyczy grupowania serwisu aby były uznane za część naszej grupu. PBI/Gemius chcieli powalczyć z problemem fikcyjnych grup ale chyba nie wyszło. To znaczy zmusili większych graczy w Polskim inte...

Okazało się, że jednak się niewiele zmieni jeśli chodzi o megapanel, a już myślałem...Sprawa cały czas dotyczy grupowania serwisu aby były uznane za część naszej grupu. PBI/Gemius chcieli powalczyć z problemem fikcyjnych grup ale chyba nie wyszło.

To znaczy zmusili większych graczy w Polskim internecie do papierkowej roboty, tym którym się chciał i którym się opłacało jak widać nie sprawiły nowe kryteria grupowania większych problemów. Mniejsi którzy tworzyli małe grupy pewnie nie będą mieli teraz ochoty na podpisywanie dodatkowych umów i oddawanie kontroli nad spółką tylko po to aby być wyżej w rankingach.

Zapytałem Gemiusa jak się z tym czują i niestety dostałem "odpowiedź z urzędu" czyli wszystko jest zgodnie z nowymi wytycznymi. W sumie rozumiem w jakiej są sytuacji, chcieli coś zmienić, poprawić jakość danych aby nie było oczywistych nadużyć. Kiedy jednak ktoś przesyła mi pełną dokumentację peniającą ich wymogi niewiele więcej mogą zrobić.

Nie dziwi mnie ta desperacja tych którzy nagle mogli stracić setki tysięcy RU, właściwie w polskim internecie przestaje mnie już cokolwiek dziwić. Skoro duże podmioty należące do jeszcze większych korporacji przystępują do zabawy w "uzupełnianie dokumentacji". Skoro Bauer nie boi się mieć efektywnej kontroli nad jednym z najbardziej kontrowersyjnych serwisów w Polsce...

Takie były początki (rok 2004)

Największym przegranym w nowym megapanelu będą serwisy które uwierzyły, że wymogi są szczelne i nie ma po co naciągać rzeczywistości. Myślenie, że gra właśnie się skończyła było jednak naiwne. Okazało się bowiem, że można "mieć ciastko" i jednocześnie go "nie mieć".

Gemius odpowiada

Oto odpowiedzi Gemiusa na moje pytania związane z nowym megapanelem (dane za kwiecień według nowych zasad będą opublikowane w okolicach 28 czerwca):

Kiedy będzie ostateczna lista nowych grup, czy jeśli wpływają wnioski o grupowanie to oznacza automatyczne przyporządkowanie danej grupie czy Gemius weryfikuje jeszcze inne dokumenty wnioskodawcy np. jego sytuację finansową.

Małgorzata Wołejko, dyrektor ds. badań w Gemius: aktualna lista grup, które zostaną uwzględnione w pliku za kwiecień znajduje się pod linkiem www.audience.gemius.pl/pages/display/metodabadania. Gemius odpowiada za weryfikację nadesłanych wniosków pod kątem formalnym oraz ocenę, czy dostarczone dokumenty potwierdzają stan opisany we wniosku. Rejestry wraz z datą wpisania poszczególnych grup do rejestru są umieszczone na wskazanej stronie, w punkcie 13. Wyniki witryn i aplikacji, których właściciele nie zdecydowali się na wpis do rejestru, nadal prezentowane będą w badaniu jako domeny lub aplikacje niezgrupowane. Usługodawcy, którzy nie złożyli wniosku o dołączenie do rejestru mogą to jednak zrobić w każdej chwili. Po pozytywnym przejściu procesu weryfikacji zgłoszenia, dane dla wskazanych w dokumencie witryn zostaną zaprezentowane według nowego grupowania w kolejnym pliku z wynikami badania.

Na przykładzie Interii i Chomikuj – czy złożone dokumenty wystarczają, aby pogrupować te witryny wg złożonego przez nich wniosku?

M. W.: Wszystkie podmioty, które spełniły wymagania określone w regulaminie zostaną zgrupowane zgodnie z nowymi zasadami. Rejestry Grup Usługodawców i Usługodawców z informacjami o aktualnie utworzonych grupach upublicznione są na stronie www.audience.gemius.pl/pages/display/metodabadania, a wszystkie przesłane przez firmy dokumenty są do wglądu (linki do nich znajdują się w rejestrach, w odpowiedniej kolumnie).

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę Badania Megapanel PBI/Gemius, firmy, które mają zastrzeżenia co do sprawowania efektywnej kontroli nad daną spółką mogą złożyć odwołanie do decyzji firmy badawczej, które następnie zostanie rozpatrzone przez wybraną w tym celu kancelarię prawną. Zasady składania odwołania od podjętej przez firmę badawczą decyzji również zostały opisane na stronie www.

Co jeśli układ sił się nie zmieni, mimo zmian w grupowaniu, bo każdy znajdzie sobie sposób na to, aby zachować dotychczasową pozycję?

M. W.: Nowe zasady grupowania witryn w wynikach Megapanelu PBI/Gemius mają na celu umożliwienie wszystkim uczestnikom badania prezentacji potencjału całej grupy właścicielskiej. Jesteśmy przekonani, że dzięki utworzonym regułom wyniki odzwierciedlą obecne zależności między nimi i pozycję wśród konkurencji.

Obrazek główny z Shutterstock

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Internetportalemegapanel