Polska

Interia nie wie ile by straciła bez chomikuj.pl? No to im podpowiem

Grzegorz Marczak
Interia nie wie ile by straciła bez chomikuj.pl? No to im podpowiem
17

Interii udał się manewr z efektywną kontrolą nad portalem Chomikuj.pl. Kontrola ta była bowiem potrzebna do tego aby Interia w nowym megapanelu mogła nadal zliczać ruch Chomikuj.pl do swojej grupy (czekam na potwierdzenie od Gemiusa czy tak się stało). Przypomnę, że PBI i Gemius zmieniają zasady two...

Interii udał się manewr z efektywną kontrolą nad portalem Chomikuj.pl. Kontrola ta była bowiem potrzebna do tego aby Interia w nowym megapanelu mogła nadal zliczać ruch Chomikuj.pl do swojej grupy (czekam na potwierdzenie od Gemiusa czy tak się stało). Przypomnę, że PBI i Gemius zmieniają zasady tworzenia i zliczania grup i jednym z wymagań stawianych przed wydawcami grupującymi serwisy była właśnie konieczność posiadania efektywnej kontroli.

Co to tak naprawdę oznacza? Nic więcej niż możliwość powoływania członków zarządu. Jest to więc efektywna kontrola nad firmą nawet jeśli nie jest się w gronie udziałowców. Teoretycznie bowiem ten kto ma efektywną kontrolę nad firmą decyduje o jej działaniach, jest w stanie wpływać na strategię firmy itp. Oczywiście w przypadku działań "pod" megapanel zapewne jest jeszcze kolejna umowa która mówi o tym, że na przykład pozostali członkowie zarządu mają decydujący głos itp.

Co jednak ciekawe okazuje się, że Interia nie wie ile straciłaby ruchu gdyby odjąć z jej wyników Chomikuj.pl (choć tak walczą o ten ruch):

Cytat z Spidersweb.pl:

Jak Pan dobrze wiem badanie megapanel nie daje możliwości zrobienia precyzyjnie takiej analizy, nie będę strzelał

Nie wiem co znaczy precyzyjna analiza ale mam w mailu analizę PBI pokazującą ile straciłaby Interia. Wychodzi na to, że mieliby w wynikach około miliona realnych użytkowników mniej.

Wydaje się więc, że dramatu nie ma. Analiza wprawdzie kończy się na lutym ale jak widać dane są praktycznie na takim samym poziomie więc można założyć, że dziś wygląda to podobnie.

Teoretycznie więc Interia bez chomkiuj traci milion RU. Jest to wynik dla całej grupy bo w kategoriach tematycznych strata może być bardziej bolesna. Teoretycznie więc nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Warto jednak zastanowić się czy portal tego typu ma realną szansę na odrobienia takiej straty - moim zdaniem byłoby to bardzo trudne i dlatego Interia robi co może aby do takiej sytuacji nie dopuścić.

W sprawie nowych grup i "manewrów" w stylu Interii (bo przecież nie tylko ten portal nagle przejął "efektywną kontrolę" nad serwisem z którym dotychczas "współpracował") zadałem kilka pytań Gemiusowi, który odpowiedzialny jest za analizę i z tego co rozumiem również tworzenie nowych grup w megapanelu. Przypomnę też, że czerwcowy raport będzie pierwszym zestawieniem według nowych zasad.

Ps. Cieszy mnie natomiast, że we współpracy Chomikuj.pl i Interia.pl nie chodzi tylko o pieniądze. Będą też wymieniać się know-how oraz doświadczeniami działów R&D. Ulżyło mi....Polski internet jednak na tym coś zyska...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu