Gry

Nagrywanie gier na Steam już dostępne. Jak działa?

Piotr Kurek
Nagrywanie gier na Steam już dostępne. Jak działa?
Reklama

Lubicie nagrywać gry, ale nie chcecie korzystać z zewnętrznych aplikacji? Valve właśnie przedstawiło swoje autorskie narzędzie, dzięki któremu nagrywanie rozgrywki z tytułów dostępnych na Steam będzie banalnie proste. Jak to działa?

Steam to bez wątpienia najpopularniejsza platforma sprzedażowa dla graczy. Sklep stworzony przez Valve jest wypełniony po brzegi tytułami na PC – od wielkich deweloperów, po niewielkie studia indie. Każdy znajdzie coś dla siebie i każdy lubi chwalić się swoimi osiągnięciami. Zrzuty ekranu z gier nie są niczym odkrywczym – robimy je od bardzo dawna. Jednak od kilku lat najpopularniejsze są nagrania wideo, które wrzucane są do sieci – czy to na YouTube, czy na inne platformy, takie jak Twitch. Pełne przejścia gier, najciekawsze fragmenty rozgrywki, a może pobicie rekordu lub odkrycie nieznanego wcześniej faktu? Do wybory do koloru. Jednak by móc nagrywać wideo z gier na Steam, do tej pory potrzebne były zewnętrze narzędzia, jak aplikacje, czy nawet specjalne urządzenia ułatwiające streaming z rozgrywki. Teraz staje się to znacznie prostsze, gdyż Valve zaprezentowało swoje własne narzędzia – Nagrywanie Gier!

Reklama

Nagrywanie gier ma być dziecinnie proste i oferujące dwa tryby działania: Dzięki trybowi nagrywania w tle, nagrywania rozgrywka jest ciągle zapisywana na wskazany w ustawieniach preferowany dysk i nigdy nie przekracza określonego przez użytkowników czasu trwania ani ograniczeń miejsca. Dostępny jest również tryb nagrywania na żądanie z ręcznym rozpoczynaniem i zatrzymywaniem. Narzędzie to oferuje kilka dodatkowych funkcji, w tym możliwość "przeskakiwania" w czasie, co jest przydatne w momentach takich jak sprawdzenie, co poszło nie tak – np. w momencie, w którym postać zginęła.

Steam z funkcją nagrywania rozgrywki. Co oferuje?

Nie mogło też zabraknąć możliwości edytowania nagrań. Steam oferuje szeroki zestaw opcji ułatwiających znajdowanie  i wycinanie odpowiednich momentów. Dodatkowo, można korzystać ze specjalnie przygotowanych znaczników. Gry z dodaną obsługą osi czasu generują znaczniki wydarzeń w miarę rozgrywania się odpowiednich wydarzeń w grze. Osiągnięcia oraz zrzuty ekranu Steam także automatycznie tworzą znaczniki pozwalając łatwo do nich powracać w nagranym materiale. Jednak najważniejszym elementem nagrywania gier jest udostępnianie tak stworzonych materiałów w sieci. Jak to działa?

  • Zapisane materiały i powiązane informacje osi czasu jako klip, który możecie obejrzeć, edytować, udostępniać i/lub eksportować później.
  • Zapisujcie bieżący wybrany fragment do pliku MP4.
  • Konwertujcie wybrane nagranie do MP4 gotowego do wklejenia w dowolnym miejscu.
  • Wysyłajcie klip na inne urządzenie (np. ze Steam Decka na komputer stacjonarny).
  • Wysyłajcie MP4 poprzez aplikację mobilną Steam lub kod QR.
  • Twórzcie tymczasowy link Steam do filmu MP4.

Nagrywanie gier na Steam. Jak skorzystać?

Choć wbudowany system do tworzenia i udostępniania nagrań jest dostępny w ramach testów beta, każdy może z niego skorzystać. Jak go włączyć? Pierwsze, co trzeba zrobić, to włączenie trybu beta w aplikacji Steam:

  • Przejdź do zakładki Ustawienia
  • Wybierze opcję Interfejs, następnie udział w wersji beta
  • Wybierzcie którąś z opcji bety.

Nagrywanie gier można włączyć z poziomu ustawień w zakładce "Nagrywanie gier". To tu należy wybrać czy nagrywanie odbywać się będzie w tle, czy na żądanie. Na ten moment nie wiadomo jak długo potrwa ta beta, jednak Valve zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w testach – bez względu na platformę, gdyż nagrywanie działa na PC, Mac, czy Steam Deck. Firma zaprasza również do dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami oraz zgłaszania błędów, które mogą pojawiać się w przypadku niektórych tytułów. Zgłoszenia można wysyłać na specjalnie utworzonej grupie dyskusyjnej w serwisie Społeczność Steam.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama