Telekomy

Nadchodzi LTE ULTRA od Play - co kryje się za tą technologią?

Jakub Szczęsny
Nadchodzi LTE ULTRA od Play - co kryje się za tą technologią?
Reklama

Dzisiaj w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się konferencja Play, na której dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat przyszłych planów operatora w kwestii mobilnego internetu. Jak się spodziewaliśmy wcześniej, Play korzystając z wygranych aukcji na częstotliwości postanowił zająć się tematyką agregacji, co stanowi prostą drogę do wdrożenia LTE-A - w wypadku Play: "LTE ULTRA".

Czym jest LTE-Advanced?

LTE w Polsce już nieco ostygło - według informacji podanych przez Play przy okazji prezentacji LTE ULTRA, w zasięgu tej technologii dostępu do mobilnego internetu znajduje się obecnie 79 procent populacji. To rozwiązanie, wdrożone już z powodzeniem przez wszystkich operatorów sieci komórkowych w Polsce zostanie wkrótce najpierw rozszerzone o LTE-Advanced po to, by w przyszłości zostać zastąpionym przez nowszą odsłonę tej technologii. Wszystko rozbija się o rozszerzenie pasma, agregację kilku dostępnych w technologii pasm. Większa prędkość transferu po LTE-A to również zasługa MIMO. W wypadku tej nowszej będziemy mieć do czynienia ze standardem 4X4 i 2X2, które zezwolą na utworzenie między odbiorcą, a nadajnikiem kilku połączeń o tej samej prędkości.

Reklama

Zastosowanie nowych częstotliwości, agregacja pasm to również krok ku poprawie jakości połączeń, a także metoda na zwiększenie się zasięgu w niektórych miejscach. Sam mieszkam w Rzeszowie w takim obszarze, gdzie BTS od Play nie znajduje się daleko, jednak ukształtowanie terenu, a także brak widoczności między nadajnikiem, a urządzeniem dostępowym powodują, iż bardzo trudno jest o szybkie i stabilne połączenie via LTE.

Play chwali się tym, iż w zasięgu LTE-A klienci będą mogli rozwinąć prędkości do 262 Mbps, przy czym należy pamiętać, iż jest to jedynie maksymalna deklarowana prędkość operatora w warunkach idealnych, tj. przy pełnej widoczności między BTS-em, a urządzeniem i niskim obciążeniu stacji. Ponadto, musimy dysponować sprzętem obsługującym LTE-A. Play już zaznaczył, iż w jego sieci znajduje się około 300 000 urządzeń zdolnych obsłużyć nową technologię.

Agregacja pasm pozwoli na starcie objąć technologią LTE-A aż 31 procent ogólnej populacji w Polsce (79 miast pow. 10 tys mieszkańców), liczby te z miesiąca na miesiąc będą rosnąć - jak zapewniono nas na konferencji.

Nie tylko LTE ULTRA, Play pokazał również nowe oferty

Takie wydarzenie nie mogło obyć się bez prezentacji ofert korespondujących z możliwościami LTE-A. Nowi klienci będą mogli skorzystać z podstawowej oferty internetu na abonament: z routerem (domowym, przenośnym) lub modemem LTE. Mogą również wybrać ofertę z nielimitowanym transferem w sieci LTE i dobrać do niej dowolnie wybrane urządzenie za jedną złotówkę. Oczywiście ci, którzy urządzenia nie potrzebują będą mieli możliwość wybrania jeszcze tańszej oferty u operatora.

Play zaprezentował ponadtą jeszcze prostszą ofertę dla osób, które korzystają z mobilnego internetu "od czasu do czasu". W ramach jej założeń klient płaci 10 złotych za każdą rozpoczętą paczkę danych o wielkości 10 GB. Do tego może dobrać sobie router LTE za 10 złotych miesięcznie (przez 24 miesiące), a sama umowa jest zawierana na czas nieokreślony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama