Mobile

Nadchodzą nowe Lumie z Windows 10. Takich "potworów" potrzebuje Microsoft

Konrad Kozłowski
Nadchodzą nowe Lumie z Windows 10. Takich "potworów" potrzebuje Microsoft
103

Nie mniej ekscytującą nowością od Windows 10 są same smartfony, na których to nowy system Microsoftu pojawi się w pierwszej kolejności, jako preinstalowana platforma. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę jak wielkie oczekiwania wobec nich mają użytkownicy, czyli klieci i wygląda na to, że firma z Re...

Nie mniej ekscytującą nowością od Windows 10 są same smartfony, na których to nowy system Microsoftu pojawi się w pierwszej kolejności, jako preinstalowana platforma. Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę jak wielkie oczekiwania wobec nich mają użytkownicy, czyli klieci i wygląda na to, że firma z Redmond stanie na wysokości zadania.

Po tym co znalazło się w przeciekach, które krążą od kilkunastu godzin po Sieci, w pierwszej kolejności do głowy przyszła mi pewna myśl. Dokładnie tak samo później odebrali to pozostali i rzeczywiście wygląda na to, że Microsoft powtórzy ostatnie działania Apple. Nowe modele Lumii będą bliźniacze pod względem specyfikacji, ale różnić się one będą rozmiarami ekranów. Pierwsza z nich dysponować będzie wyświetlaczem o przekątnej równej 5,7 cala, zaś druga, 5,2 cala. Tylko lub aż 0,5 cala różnicy.

Wyposażona w większy ekran Lumia nosi nazwę kodową brzmiącą Cityman i w dniu premiery przyjmie rolę flagowego modelu Microsoftu. Rozdzielczość 1440p (2560x1440) robi spore wrażenie, a uzupełniona ona będzie ośmiordzeniowym procesorem Qualcomma, 3 GB pamięci RAM i 20 megapikselową tylną kamerą. Wbudowane będą 32 GB pamięci, którą rozszerzymy korzystając z kart microSD, zdejmując tylny panel obudowy. Z przodu pojawi się kamera 5 megapikseli. Czym odróżni się mniejszy model, znany aktualnie pod nazwą Talkman? Choć zmniejszeniu ulegnie przekątna ekranu, to nadal do czynienia będziemy mieli z naprawdę sporą rozdzielczością 1440p. Wewnątrz znajdzie się jednak procesor dysponujący sześcioma, zamiast ośmiu, rdzeniami. Wspólnymi cechami obydwu nowych Lumii będzie potrójny LED-owy flash.


Lumia 640 ma być pierwszym smartfonem, dla którego pojawi się opcja aktualizacji do Windows 10

Informacją, która ciekawiła mnie najbardziej, to ewentualne wsparcie do funkcji obsługi zewnętrznych ekranów i akcesoriów peryferyjnych jak mysz i klawiatura. Według dostępnych obecnie danych to właśnie Cityman, większy model, będzie wspierał tę nowinkę, co zawdzięczać będzie pewnym zmianom w specyfikacji w porównaniu do pozostałych modeli. Kiedy doczekamy się nowych Lumii? Niestety nieprędko. Na lato zaplanowane wprowadzenie do sprzedaży finalnej wersji Windows 10. W Wersji dla smartfonów pojawi się ona dopiero w drugiej połowie roku i właśnie wtedy nowe Lumie staną się oczkiem, a właściwie dwoma oczkami, w głowie Microsoftu. Specyfikacje prezentują się dziś bardzo okazale i powinno to wystarczyć nawet na jesienny termin. W połączeniu ze wszystkimi nowościami w Windows 10 mogą okazać się naprawdę świetną propozycją. Czekamy jednak na fakty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu