Felietony

Na takiego smartfona może być spore zapotrzebowanie

Konrad Kozłowski
Na takiego smartfona może być spore zapotrzebowanie
29

Smartfon, którego ekran jest czytelny w pełnym słońcu i bateria pozwalająca na sięganie po ładowarkę raz w miesiącu - fikcja? Wygląda na to, że nie. Firma Onyx stworzyła urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android, które wyposażone jest w ekran wykonany w technologii e-ink - szykują nam się na...

Smartfon, którego ekran jest czytelny w pełnym słońcu i bateria pozwalająca na sięganie po ładowarkę raz w miesiącu - fikcja? Wygląda na to, że nie. Firma Onyx stworzyła urządzenie pracujące pod kontrolą systemu Android, które wyposażone jest w ekran wykonany w technologii e-ink - szykują nam się narodziny nowej kategorii urządzeń?

Ilość e-czytelników rośnie każdego miesiąca. I choć ja jestem zagorzałym zwolennikiem tradycyjnych czasopism i książek, to nie mogę nie docenić zalet e-czytników. Wydawało się więc, że jedyne co aktualnie jest możliwe do wykonania to ulepszanie aktualnie masowo dostępnych e-czytników oraz rozwijanie możliwości raczkującej jeszcze technologii kolorowych ekranów e-ink. Byłem więc naprawdę zdziwiony, gdy przeczytałem o planach produkcji smartfonu z czarno-białym ekranem znanym z e-czytników.

Niepodważalnymi korzyściami będzie wspomniany "prze-długi" czas pracy na baterii oraz czytelność w jasnym słońcu. Niestety wiązałoby się to także z powszechnie znanymi ograniczeniami - odświeżanie ekranu w takiej technologii nie pozwala komfortowe korzystanie ze wszystkich aspektów nowoczesnych smartfonów, niemożliwe byłoby też naturalnie oglądanie kolorowych zdjęć czy filmów.

Gdybyśmy jednak uparli się na używanie takiego telefonu każdego dnia, to przecież takie czynności jak rozmowy, wysyłanie i odbieranie wiadomości sms czy e-mail byłby wykonywalne - jeżeli więc moglibyśmy/chcielibyśmy się do nich ograniczyć to takie urządzenie byłoby wręcz idealne.

Nie wolno wręcz zapomnieć o tym, że przecież taki smartfon mógłby służyć nam również jako e-czytnik - nawet w przypadku, gdy dana osoba nie potrzebuje telefonu z najwyższej półki, to i tak skazana jest na zabieranie ze sobą gdziekolwiek dwóch urządzeń o zupełnie innym zastosowaniu - urządzenie stworzonego przez Onyxa lub do niego podobne, mogłoby się okazać ciekawą propozycją dla sporej ilości użytkowników.


http://youtu.be/fTbkNld0sHE

Prototyp urządzenia od Onyxa można zobaczyć na powyższym filmie - niestety na jego (urządzenia) temat wiemy naprawdę niewiele - ekran o przekątnej 4,3 cala, łączność 3G i Wi-Fi oraz system Android 2.3.5.

Odpowiedź Amazonu jest kwestią czasu?

Źródło: Armdevices.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileSmartfon