Felietony

Bezstresowe parkowanie dzięki Parkme.com

Tomek Chojecki
Bezstresowe parkowanie dzięki Parkme.com
5

Co irytuje najbardziej kierowców poruszających się po dużym mieście? Korki i brak miejsc do parkowania. Startup, próbujący znaleźć rozwiązanie na tę drugą bolączkę to Parkme.com Problem z parkowaniem jest doskonale znany każdemu kierowcy. W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć miejsca do parkowan...

Co irytuje najbardziej kierowców poruszających się po dużym mieście? Korki i brak miejsc do parkowania. Startup, próbujący znaleźć rozwiązanie na tę drugą bolączkę to Parkme.com

Problem z parkowaniem jest doskonale znany każdemu kierowcy. W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć miejsca do parkowania, zirytowanie, w stosunku do ilości minut poświęconych na jeżdżenie w kółko, rośnie w postępie geometrycznym. Dla mnie to jeden z najważniejszych argumentów, żeby nie wjeżdżać autem do centrum miasta w środku dnia. Być może jednak do zmiany przekonań nakłoni mnie Parkme.com

Parkme.com to startup z Kalifornii, serwujący aplikację na iOS oraz web, dzięki której możemy eksternistycznie, nie będąc na miejscu, przed podróżą i przez internet znaleźć miejsce do zaparkowania naszego wozu. Rozwiązuje on podstawowy problem kierowcy -  brak wiedzy na temat tego, czy i gdzie będzie mógł zaparkować jak dojedzie na miejsce. Naturalną konsekwencją tego, jest oszczędność czasu na szukanie miejsca parkingowego.

Aplikacja jest oparta o bazę, w której znajdują się dane parkingów w danym regionie. Poprzez połączoną z nią mapę, możemy wybrać parking znajdujący się w konkretnym miejscu i sprawdzić takie informacje jak jego typ, ilość wolnych miejsc, godziny otwarcia, ceny czy wyposażenie. Najważniejsze jednak, że dzięki Parkme możemy również zarezerwować na konkretny termin miejsce parkingowe i zapłacić za nie, zanim jeszcze wyjdziemy z domu (nawet do 2 tygodni w przód).

 

Twórcy chwalą się, że w aplikacji znajduje się już 500 miast z 19 krajów, co daje łącznie ponad 25 000 miejsc do parkowania. Polskie miasta również znajdują się w aplikacji, ale w okrojonej wersji, jako proste zaznaczenie na mapie.

Z drugiej strony aplikacji, mamy oprogramowanie dla prywatnych firm zarządzających parkingami. Oprócz przyjmowania i rozliczania rezerwacji, system automatycznie aktualizuje informacje, które dzięki widget'owi mogą znajdować się na stronie internetowej danej firmy.

Aplikacja dla kierowców Parkme jest darmowa, a startup nie komunikuje czy i jak będzie zarabiać. Jednak można przypuszczać, że cały zarobek odbędzie się po stronie operatora parkingu. Najbardziej naturalnym modelem biznesowym dla Parkme to kilkuprocentowej prowizja od każdej rezerwacji i płatności za parking pobierana od zarządzającego parkingiem. Poza tym funkcjonalność Parkme wydaje się też bardzo fajnym i użytecznym uzupełnieniem funkcji GPS.

Cały pomysł na Parkme kojarzy się od razu z serwisami, gdzie możne zarezerwować hotel wybierając pośród wielu dostawców. Sprawia to, że projekt ma szanse powodzenia. Jednak istnieją również zagrożenia, a największym z nich jest fakt, że struktura parkingów w USA i w Europie znacząco się różni. W USA jest zdecydowanie więcej miejsc parkingowych niż w Europie, a co więcej są zarządzane przez prywatne firmy, a nie, tak jak choćby w Polsce, przez samorządy. Z tego powodu nie wydaje mi się, żeby Parkme w obecnym kształcie mogło kiedykolwiek zadomowić się na Starym Kontynencie. Szkoda, bo chętnie zapłaciłbym za pewność, że tam gdzie jadę będę mógł legalnie zostawić auto. A Wy?

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu