Moje przemyślenia

Na Allegro sprzedaje się 50 sztuk Kindle dziennie - specjalny raport Antyweb

GM
Grzegorz Marczak
15

Antyweb razem z Manubia.pl przygotował kolejny raport dotyczący sprzedaży czytników Kindle na Allegro w Q1 2012. Oczywiście Allegro i wyniki sprzedaży tej rodziny urządzeń nie pokazują nam całego obrazu (Kindle można kupić w innych miejscach łącznie z zamówieniem bezpośrednio z Amazona) to jednak sp...

Antyweb razem z Manubia.pl przygotował kolejny raport dotyczący sprzedaży czytników Kindle na Allegro w Q1 2012. Oczywiście Allegro i wyniki sprzedaży tej rodziny urządzeń nie pokazują nam całego obrazu (Kindle można kupić w innych miejscach łącznie z zamówieniem bezpośrednio z Amazona) to jednak spokojnie można na ich podstawie analizować trendy. Cały raport znajdziecie na samym dole tego wpisu (odnośnik) ja natomiast krótko przedstawię poniżej najciekawsze wnioski.

Obroty

Na początek więc informacja o łącznym obrocie jaki w Q1 2012 wygenerowali na Allegro sprzedawcy Kindle. W pierwszym kwartale wynosił on 2 326 745 PLN. Przy czym dominujący udział w tej kwocie miała sprzedaż modeli Classic, Kindle Touch oraz Kindle 3 z klawiaturą (model 3G). Sprzedaż modelu Classic to blisko połowa wartości całego obrotu - dokładnie 1 056 077 PLN.

Sprzedaż

Jak więc wyglądała sprzedaż Kindle z podziałem na poszczególne modele? W sumie sprzedało się w badanym okresie 4574 sztuk urządzeń z rodziny Kindle. Na pierwszym miejscu, co już wiadomo uplasował się Classic z wynikiem 2459 sprzedanych sztuk. Drugie miejsce zajął Kindle Touch osiągając sprzedaż na poziomie 1379 sztuk. Na trzecim miejscu mamy natomiast starszy model, który ma jedną przewagę nad swoimi nowszymi odpowiednikami czyli fizyczną klawiaturę oraz 3G działające praktycznie na całym świecie i bez ograniczeń. W nowszych modelach 3G jest już z tego co pamiętam ograniczone jedynie do możliwości pobrania książki z Amazon. Można więc przypuszczać, że z tego powodu oraz różnicy w cenie model Kindle Touch 3G sprzedaje się tak słabo (106 sztuk).

Warto też zwrócić uwagę na sprzedaż Kindle Fire, a właściwie jej brak. Polacy jak widać zapoznali się wcześniej z specyfiką tego urządzenia, które w naszym kraju jest praktycznie bezużyteczne bo pozbawione usług jakie oferuje Amazon.

Porównując ostatni kwartał zeszłego roku do wyników Q1 2012 widać, że w styczniu i lutym nastąpiły spadki w sprzedaży. Jest to dość naturalny trend w poświątecznym okresie. Natomiast ostatnie 3 tygodnie badanego okresu wskazują, że sprzedaż powoli zaczyna rosnąć. Średnio dziennie w pierwszym kwartale sprzedawało się 50 sztuk urządzeń z rodziny Kindle dziennie. Wzrosła też w badanym okresie sprzedaż używanych Kindle - nie jest to jednak na tyle duży skok (5% używanych do 95%) nowych aby świadczył o czymkolwiek innym niż wyprzedaż świątecznych prezentów :) Wśród 251 odsprzedanych w pierwszym kwartale sztuk najpopularniejszy był Kindle Touch, którego osobiście bym chyba nie kupił właśnie ze względu na dotykowy ekran.

Nasz raport pokazuje też, że sprzedawcy na Allegro niezbyt chcą się chwalić w tytułach aukcji czy sprzedawany Kindle jest w wersji z reklamami. Ma to wpływ na cenę ale również na komfort korzystanie, bo o ile w US można przy okazji załapać się dzięki reklamom na ciekawe promocje książek o tyle w Polsce mamy tylko czysto reklamy. Przy zakupie urządzenia polecam więc dokładnie przeczytać jego opis

Po resztę informacji zapraszam do raportu. Moim skromnym zdaniem mimo iż wyniki sprzedaży przez Allegro nie pokazują jeszcze wielkiego bumu na ebooki, to jednak jest to trend którego w dłuższej perspektywie nie da się ignorować. Zakładam, że sprzedaż ebooków będzie w naszym kraju dynamicznie rosnąć. Nie tylko ze względu na lepsze ceny (z czym dziś jest jeszcze różnie) ale również ze względu na wygodną dystrybucje i możliwość szybkiego dotarcie do czytelnika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KindleallegroAmazonebooki