Moje przemyślenia

MyPis.pl - polityczna społecznościówka partii PIS

GM
Grzegorz Marczak
31

Portal MyPis.pl został dzisiaj udostępniony do otwartych testów. Jest to serwis społecznościowy skierowany do zwolenników partii Prawo i Sprawiedliwość. Po pierwszym przyjrzeniu się serwisowi muszę przyznać, że nie jest źle - można właściwie powiedzieć, że jeśli chodzi o obecność partii politycznych...

Portal MyPis.pl został dzisiaj udostępniony do otwartych testów. Jest to serwis społecznościowy skierowany do zwolenników partii Prawo i Sprawiedliwość. Po pierwszym przyjrzeniu się serwisowi muszę przyznać, że nie jest źle - można właściwie powiedzieć, że jeśli chodzi o obecność partii politycznych w sieci PIS zyskał dzięki niemu przewagę nad PO, które z tego co wiem ma jedynie oficjalną stronę partii w internecie.

MyPis.pl jako społecznościówka jest wręcz przeładowana funkcjonalnością - w przypadku każdego innego serwisu można by takie podejście krytykować, tutaj jednak mamy do czynienie z serwisem dla jasno określonej grupy docelowej która może w pełni wykorzystywać wszystkie dobrodziejstwa serwisu.

Tego typu społecznościówka nie powstaje bowiem w celu zyskania jak największej liczby odsłon czy też pozyskania reklamodawców - jest tworzona po to aby dać określonej społeczności narzędzie do komunikacji, przekazywania informacji i interakcji z liderami swojej partii.
Co więc znajdziemy w MyPis.pl? Strona główna to jakby agregacja wszystkiego tego co dzieje się w portalu a dziać się może sporo ponieważ serwis oferuje blogi, forum, cały zestaw informacyjny jest nawet MyPIS TV czy też sekcja z zbliżającymi się eventami. Jest nawet panel mikrobloga z możliwością do podłączenia do Blipa i Twittera. Jak na serwis polityczny przystało nie zabrakło również informacji o samej partii, programie politycznym, placówkach czy sylwetkach polityków.

Oglądając serwis z zewnątrz (nie rejestrowałem się bo boje się, że mnie ktoś zrekrutuje za chwilę :) ) muszę przyznać, że robi on całkiem dobre wrażenie choć mam kilka uwag co do całości. Przede wszystkim formularz rejestracyjny przeraża - rozumiem, że do rejestracji wymagane jest podanie tylko kilku podstawowych informacji ale na początku wrażenie jest nie najlepsze.

Strona główna - tutaj dzieje się za dużo i przy stonowanym topie, dół wygląda dość bałaganiarsko. Rozumiem chęć pokazania ostatnich informacji z praktycznie każdej sekcji serwisu ale przez to główna robi się bardzo nieczytelna. Tak samo pozbył bym się sekcji z lewego sidebaru prezentującego ostatnio zalogowanych, tych co ostatnio dołączyli, rankingu itp - ani to pożyteczne ani czytelne. Właściwie taka zapchaj dziura, którą stosowało się kiedyś bo były takie moduły w CMS-ach. Jest trochę takich starych techniki w tym serwisie, których już się raczej nie stosuje w internecie. Mówię tutaj też o paskach z przewijanym tekstem. Nieporozumieniem jest też dla mnie największy baner na samej górze reklamujący obrady sejmy online, które rozpoczną się 7 lipca. Po kilknięciu w niego wychodzi się na zewnętrzną stronę - czy nie można było playera z obradami wstawić wewnątrz?

Szczegółów serwisu i tego czy działa sprawnie czy nie nie będę opisywał ponieważ aż tak bardzo nie chcę zagłębiać się w społecznościówkę polityczną. Abstrahując od moich poglądów politycznych (popieram liberałów) moim zdaniem polityka w internecie to zło z którego rodzi się tylko pyskówka i chamstwo. Owszem administratorzy mogą stawać na głowie aby pilnować porządku ale mamy już wiele przykładów na to, że to się nigdy do końca w tego typu miejscach nie udaje.

Starając się jednak ocenić obiektywnie portal MyPis wydaje mi się, że spełni on podstawowe potrzeby społeczności związanej z tą partią a może nawet przyciągnie do niej nowych zwolenników. Jest moim zdaniem jeszcze trochę pracy jeśli chodzi o układ i przejrzystość szczególnie głównych sekcji ale ponieważ są to testy to zakładam, że po uwagach od użytkowników zostaną wprowadzone pewne korekty. Dziwię się natomiast, że serwis ten nie został uruchomiony kilka tygodni temu po to aby wspierać kandydata PIS-u na prezydenta. Przecież zawsze byłoby to dodatkowe narzędzie do komunikacji i PR-u

Ps. Starałem się w tym wpisie abstrahować od poglądów politycznych (szczególnie własnych) i o to też proszę w komentarzach (mówiąc prościej wytnę wszystkie dyskusje i pyskówki polityczne).

Ps2. Ciekawe czy inne partie też przygotowują tego typu serwisy?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PIS