Muzyka

Tak się wydaje muzykę! Fenomenalne winyle i tradycyjne kasety magnetofonowe

Konrad Kozłowski
Tak się wydaje muzykę! Fenomenalne winyle i tradycyjne kasety magnetofonowe
5

Muzyka ze Stranger Things, podobnie jak sam serial, to fantastyczne odwołanie się do klimatów lat '80. Nic więc dziwnego, że ścieżka dźwiękowa została wydana na kasetach magnetofonowych oraz winylach w co najmniej kilkunastu, re-we-la-cyj-nych wersjach!

Klimat Stranger Things to w dużej mierze zasługa użytej muzyki i ścieżki dźwiękowej

Bracia Duffer zgotowali nam nie lada przygodę - obydwa sezony Stranger Things ogląda się znakomicie, ale duża w tym zasługa rozbrzmiewającej w tle muzyki. I choć użyte utwory świetnie wkomponowują się w serial (spożytkowano na nie sporą część budżetu produkcji, o czym możecie usłyszeć w after show Beyond Stranger Things), to za magię serii odpowiada skomponowana przez Kyle'a Dixona i Michaela Steina ścieżka. Utwory z pierwszego sezonu pojawiły się na dwóch woluminach, zaś przy drugiej serii zdecydowano się wydać zbiór ponad 40 utwórów już w ramach jednego albumu.

Ścieżka dźwiękowa z 2. sezonu Stranger Things pojawi się w fizycznej postaci już w przyszłym tygodniu. Zamówienia przedpremierowe możecie złożyć w kilku sklepach, a tym razem oprócz tego wydawnictwa przygotowano także zbiór klasycznych utwórów, po które sięgnięto w serialu - tę płytę możecie kupić od początku listopada. Wszystkie wspomniane albumy od dawna dostępne są w streamingu (Spotify, Tidal, Apple Music) oraz cyfrowej dystrybucji (warto wspomnieć o specjalnym wydaniu w iTunes, gdzie dołączonych jest 15 niedostępnych nigdzie indziej bonusowych tracków).

Dla maniaków serialu oraz kolekcjonerów największą wartość mają wydania nietypowe, wyjątkowe i specjalne. Stranger Things wygenerowało wokół siebie takie zainteresowanie, że ścieżka dźwiękowa z pierwszego sezonu ukazała się w kilkudziesięciu wersjach na winylu. Krążki różnią się barwą i wykonaniem.

Winyle Vol. 1 pojawiły się w następujących wersjach:

Zaś Vol. 2 wydano w następujących edycjach:

To jednak nie koniec, ponieważ niedługo później pojawiły się także zbiorcze wydania obydwu woluminów. Oto one:

Dla oddanych kolekcjonerów przygotowano coś jeszcze. Ścieżka dźwiękowa ze Stranger Things trafiła na inny, popularny w latach '80 nośnik. Mowa oczywiście o kasecie magnetofonowej.

Co z drugim sezonem? Jak na razie lista wydań nie jest tak obszerna, ale zapowiedzi kilku edycji robią wrażenie, zobaczcie sami:

O ceny i dostępność nawet nie pytajcie - jest nie tanio i dość trudno dostać co najciekawsze edycje. Co prawda na Allegro pojawiają się oferty, ale w większości sprzedawcy chcą wystąpić w roli pośrednika, który zamówi w Waszym imieniu płytę w innym sklepie i dostarczy do Was za 3-4 tygodnie.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu