Muzyka

A muzyka skomponowana przez AI brzmi właśnie tak!

Kamil Świtalski
A muzyka skomponowana przez AI brzmi właśnie tak!
2

Zastanawialiście się kiedyś jak brzmiałyby utwory skomponowane przez sztuczną inteligencję? No... bardzo podobnie do tego, czego słuchamy na co dzień. Nie wierzycie? To sami posłuchajcie!

Muzyka skomponowana przez sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja (AI) staje się coraz bardziej powszechną w naszych życiach. Gdziekolwiek się nie obrócimy, możemy liczyć na jej obecność i ciche wsparcie. A teraz powoli wkracza ona także do świata muzyki. Są jednak artyści którzy zamiast się przed nią bronić, postanawiają z nią... współpracować i tworzyć wspólnie muzykę. Jedną z nich jest Taryn Southern, która zaprezentowała pierwszy singiel z nadchodzącego albumu, który powstaje w duecie z Amper. Nie znacie Amper? Nic dziwnego, to żaden artysta, ani żadna artystka, którą moglibyście kojarzyć z pierwszych stron gazet. To "pseudonim" sztucznej inteligencji, która stworzona została przez zestaw profesjonalnych muzyków oraz ekspertów od technologii. Jest zdolnym kompozytorem, producentem, a także całkiem nieźle radzi sobie przy występach. Zresztą posłuchajcie sami pierwszego singla — gwoli ścisłości, wokale i teksty są autorstwa Taryn Southern.

Od razu dodam, że Amper został zaprojektowany na tyle zmyślnie, by współpracować z "żywymi" muzykami. Zresztą w tym przypadku ludzie zajmują się też kwestią postprodukcji. Jak to działa w praktyce możecie podejrzeć na poniższym materiale:

To naprawdę brzmi dobrze!

Jeżeli spodziewaliście się jakiś tajemniczych, futurystycznych dźwięków rodem z artystycznych instalacji, które często sięgają po takie środki — to prawdopodobnie musicie czuć się rozczarowani. Utwory brzmią bardzo... normalnie. Są melodyczne i w sumie niczym nie różnią się od popowych hitów, które brylują na szczytach list przebojów. Już za kilka tygodni na sklepowych półkach zawita album IAMAI, który Taryn Southern w stu procentach nagrała w kolaboracji ze sztuczną inteligencją. Jeżeli w całości będzie równie chwytliwy co pierwszy singiel, to myślę, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu