Obserwujący mnie na G+ wiedzą już, że pracuję nad własnym serwisem wraz z ze znajomym programistą. Podczas pracy, szukając koniecznych danych i inspir...
Muzyka dzięki API - czyli 5 serwisów, które nie odkrywają koła na nowo
Obserwujący mnie na G+ wiedzą już, że pracuję nad własnym serwisem wraz z ze znajomym programistą. Podczas pracy, szukając koniecznych danych i inspiracji trafiłem na kilka serwisów które robią cudowne rzeczy korzystając z powszechnie dostępnych w sieci API. Zamiast dewelopować od początku, wykorzystują już wykonaną pracę, aby przedstawić dane w nowy, innowacyjny i użyteczny sposób.
Temat z każda chwilą fascynuje mnie coraz bardziej, ponieważ to zupełnie nowy świat, wymagający zupełnie innego sposobu myślenia. Jeszcze większego znaczenia nabiera kreatywność, design i usability - ponieważ najcięższą pracę wykonują masowe produkty takie jak YouTube i Last.fm, a dookoła nich pojawia się nowa generacja serwisów, które celują w zaspokojenie specyficznych gustów, potrzeb i rozwiązanie niszowych problemów.
Korzystanie z interfejsów programistycznych nie jest niczym nowy, ale zastanawia mnie, czemu na polskim rynku widzę tak niewiele serwisów wykorzystujących ich możliwości, choć za granicą wyrastają jak grzyby po deszczu. Można wręcz odnieść wrażenie, że jedyne API jakie jest w Polsce znane to... Facebookowe.
CitySounds
Wykorzystywane API, źródła danych: SoundCloud, ?
Dostępne API: brak
Odtwarzacz muzyki, prezentujący najpopularniejsze w danym mieście, kraju.
WeAreHunted
Wykorzystywane API, źródła danych: SoundCloud, MySpace, Facebook, Twittter, blogi muzyczne, sieci P2P
Dostępne API: Hunted API - umożliwia głównie pobieranie informacji o kawałkach, o podobnych kawałkach
WeAreHunted postanowiło zaoferować "Music Discovery Engine" w postaci toplisty świeżych, często należących do szeroko pojętej alternatywy kawałków. Źródłem informacji o muzyce, która wywołuje pozytywne rekcje wśród internautów zapewniły social media i sieci P2P, a infrastrukturę konieczną do przechowywania i strumieniowania muzyki SoundCloud.
StereoMood
Wykorzystywane API i źródła danych: Last.fm, blogi muzyczne
Dostępne API: StereoMood API - umożliwia głównie interakcje z samy serwisem
SteroMood kataloguje muzykę wedle nastrojów, opierając się głównie na współpracy z wieloma blogami muzycznymi oraz grafice zasysanej z Last.fm.
HelloDay
Wykorzystywane API i źródła danych: YouTube, informacje od użytkowników
Dostępne API: brak
HelloDay umożliwia zmiksowanie kilku playlist dla określonych gatunków. Są tworzone na podstawie zgłoszeń od użytkowników.
Instant.fm
Wykorzystywane API: YouTube, Last.fm
Dostępne API: brak
Instant.fm bazuje na playlistach przygotowywanych przez użytkowników, Są one ładowane w jednym z powszechnie używanych formatów, a następnie przetwarzane przez Instant.fm, które przypisuje im wideo z YouTue oraz grafiki z Last.fm, aby ostatecznie udostępnić je użytkownikom w wygodnym playerze, uzupełniającym informacje o każdym kawałku za pomocą danych o artyście i albumie zassanym z Last.fm.
Tubalar
Wykorzystywane API: YouTube
Dostępne API: brak
Absolutnie minimalistyczny odtwarzacz muzyki z YouTube - wyszukuje muzykę danego artysty, odtwarza ją i umożliwia odnalezienie podobnej.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu