Bank

Elektroniczny podpis kwalifikowany mSzafir już w mBanku

Piotr Kurek
37

mBank wprowadza możliwość nabycia elektronicznego podpisu kwalifikowanego mSzafir pozwalającego podpisywać umowy i pisma urzędowe. Potwierdzenie tożsamości odbywa się w serwisie transakcyjnym banku, poprzez mojeID.

Jak informują przedstawiciele mBanku, elektroniczny podpis kwalifikowany mSzafir jest pierwszym rozwiązaniem na polskim rynku umożliwiającym pozyskanie certyfikatu kwalifikowanego całkowicie zdalnie. Z mSzafir w mBanku mogą korzystać klienci indywidualni i firmowi obsługiwani w części detalicznej.

mSzafir. Elektroniczny podpis kwalifikowany dostępny w mBanku

mSzafir pozwala na korzystanie z dwóch typów podpisów kwalifikowanych:

Podpis jednorazowy Podpis z długim okresem ważności
Ważny przez 15 minut od momentu pobrania certyfikatu Ważny 1 rok lub 2 lata
Możesz nim podpisać jeden plik PDF o maksymalnej wadze 10 MB Umożliwia podpisanie wielu dokumentów w ramach wybranego limitu podpisów (od 1 tys. do 100 tys.)
Autoryzacja w bankowości elektronicznej poprzez mojeID Autoryzacja przez dedykowaną aplikację mobilną mSzafir

Co najważniejsze, kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir nie wymaga od klientów instalowania lub konfigurowania dodatkowego oprogramowania lub posługiwania się kartą kryptograficzną i czytnikiem.

Nie jest on jednak bezpłatny. W zależności od wariantu, jego koszty zaczynają się od 18,45 zł brutto (15 zł netto) dla podpisu jednorazowego, który ważny jest przez 15 minut od wygenerowania. Do podpisywania dużej ilości dokumentów warto rozważyć zakup podpisu z długim okresem ważności. Dostępny jest na rok lub na 2 lata. Roczny podpis pozwala na ustalenie limitu podpisów: 1, 10 lub 50 tysięcy podpisów. Cena? Odpowiednio 292,74 zł, 329,64 zł i 366,54 zł brutto.

Przy wariancie na dwa lata limity można ustawić na poziomie 2, 20 i 100 tysięcy podpisów za odpowiednio 341,94 zł, 415,74 zł i 464,94 zł brutto. Tym certyfikatem można podpisać dokumenty na portalu mSzafir.pl i w aplikacji mobilnej. Podpis dostępny jest również w dowolnej aplikacji podpisującej (tu może być potrzebne zainstalowanie dodatkowego oprogramowania).

Przed wydaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości. Do wyboru jest kilka opcji: bankowość elektroniczna (dla klientów mBank, PKO BP i Inteligo), certyfikat kwalifikowany zapisany na karcie kryptograficznej. Można też odwiedzić placówkę Krajowej Izby Rozliczeniowej i odebrać podpis osobiście.

A czym różni się podpis Profilem Zaufanym od kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w tym mSzafir? Z pomocą przychodzą nasi komentujący.

  • Profil zaufany używany jest w kontaktach z administracja państwową, a kwalifikowany podpis elektroniczny może być wykorzystywany do podpisywania normalnych umów - dzięki Michał
  • Podpis zaufany nie spełnia wymagań prawnych dot. kwalifikowanego podpisu elektronicznego - dzięki Rr
  • Część urzędów wymaga podpisu kwalifikowanego. W praktyce nie sposób prowadzić firmę na pełnej księgowości bez podpisu kwalifikowanego. Jest to bubel prawny od lat nie łatany ku uciesze sprzedawców podpisów kwalifikowanych - dzięki Jan Wartowski
  • Przez profil zaufany możesz podpisać tylko pliki do 10MB - dzięki PrzemN

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu