7

„MSN — to co najlepsze na dowolnym urządzeniu” – także w Polsce

Zastąpienie przez MSN marki Binga było jedynie początkiem, bo oprócz rebrandingu Microsoft niezwykle ambitnie podchodzi do swojej rodziny usług. W Polsce także wystartowała zupełnie nowa odsłona portalu MSN, zasilana naszymi lokalnymi serwisami informacyjnymi. Przyszedł i czas na aplikacje mobilne. Tych Microsoft zaprezentował aż siedem! Wszystkie są dostępne w Polsce i niemal każda dostępna jest na […]

Zastąpienie przez MSN marki Binga było jedynie początkiem, bo oprócz rebrandingu Microsoft niezwykle ambitnie podchodzi do swojej rodziny usług. W Polsce także wystartowała zupełnie nowa odsłona portalu MSN, zasilana naszymi lokalnymi serwisami informacyjnymi. Przyszedł i czas na aplikacje mobilne.

Tych Microsoft zaprezentował aż siedem! Wszystkie są dostępne w Polsce i niemal każda dostępna jest na wszystkie mobilne platformy. Microsoft nie zrezygnował z żadnej z funkcji oferowanych wewnątrz aplikacji, gdyż w wersji na Androida czy iOS znajdziemy prawie to samo, co oferują nam wydania na Windows 8 i Windows Phone. Warto zaznaczyć także, że Microsoft poprawił kilka kwestii technicznych w swoich aplikacjach dla iOS i Androida – głównie chodzi o jednorazowe logowanie, dzięki któremu podanie loginu i hasła w jednej z aplikacji wystarczy, by skorzystać z naszego konta we wszystkich programach.

Clipboard1

Spójny jest też interfejs aplikacji – otwierając każdą z nich ewidentnie widać, że jest to jeden ekosystemem oferowany przez jedną firmę. Jest to więc kolejny krok w kierunku, w którym Microsoft zmierza od jakiegoś czasu – coraz mniej istotne jest to, z jakiego urządzenia i na jakim systemie pracuje użytkownik, ale z jakich usług i aplikacji korzysta. A Microsoft chce, by to właśnie jego programy i usługi odgrywały pierwsze skrzypce.

Clipboard2

Nazwa każdej z aplikacji mówi sama za siebie i myślę, że warto jest samemu spróbować tych, które wydają się być dla nas interesujące. Podobnie jak w przypadku przeglądarkowej wersji MSN-u, aplikacje Wiadomości, Finanse oraz Sport są niejako agregatorami lub czytnikami wiadomości z wielu źródeł. Wyglądają za to nieco lepiej niż wiele czytników RSS, ale przyczepić się można do przekierowywania na mobilne strony serwisów, zamiast „wyciągania” treści ze strony i prezentowania jej w przyjaznej formie. MS Kuchnia pozwoli na przeglądanie przepisów kuchennych, tworzenie własnej kolekcji i oglądanie filmów instruktażowych – w sam raz przed Świętami. MSN Podróże, dostępne tylko na Windows Phone, mają ułatwić nam planowanie naszej wycieczki, a MSN Pogoda nie znajdziemy na razie tylko w App Store.

Clipboard02

Najciekawiej ze wszystkich aplikacji prezentuje się MSN Zdrowie i Fitness, która nie tylko przedstawi nam sugestie dotyczące tego jak możemy dbać o zdrowie i formę, ale jest także w stanie kolekcjonować dane na nasz temat. Wewnątrz znajdziemy wiele zestawów ćwiczeń oraz klipów wideo prezentujących jak je wykonywać. Aplikacja pełni rolę krokomierza i jest w stanie zbierać dane na temat biegu. MSN Zdrowie i Fitness jest zintegrowana z platformą HealthKit, więc wszystkie nasze dane będą wymieniane z pozostałymi podpiętymi do HealthKit aplikacjami. Do naszych danych mamy dostęp z każdej platformy oraz przez przeglądarkę.

Czy rodzina MSN zdetronizuje konkurencję? Nie jestem do tego przekonany, ale myślę że niektóre z nich przypadną do gustu niemałej grupie użytkowników. Poniżej znajdziecie bezpośrednie linki do wszystkich aplikacji. Są one dostępne także na oficjalnej stronie poświęconej aplikacjom.

MSN Wiadomości – iOS, Android, Windows
MSN Sport – iOS, Android, Windows
MSN Finanse – iOS, Android, Windows
MSN Pogoda – Android, Windows
MSN Podróże – Windows
MSN Kuchnia – iOSAndroid, Windows
MSN Zdrowie i Fitness – iOS, Android, Windows