Polska

E-recepty dostępne już w aplikacji mObywatel

Grzegorz Ułan
E-recepty dostępne już w aplikacji mObywatel
54

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował o wdrożeniu kolejnej funkcjonalności w aplikacji mObywatel - e-recepty.

E-recepty funkcjonują już od roku, przez ten czas 19 tysięcy lekarzy z 4 tysięcy placówek, zlokalizowanych w 493 miastach, wystawiło ponad 8 milionów wystawionych e-recept. Wszystkie z nich możecie sprawdzić w serwisie Internetowe Konto Pacjenta (IKP), a od teraz dostępne będą też w naszych smartfonach.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Wystarczy zainstalować i uruchomić aplikację mObywatel. Obecnie korzysta z niej niemal 350 tysięcy osób. Wciąż dodajemy tam nowe, wygodne dla użytkowników funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich.

Niestety, na tę chwilę e-recepta dostępna jest tylko dla użytkowników korzystających z Androida. Wersja na iOS doczeka się tej funkcjonalności w późniejszym terminie. Widać, że system od Apple traktowany jest trochę po macoszemu, do tej pory wdrożono w niej jedynie mTożsamość, kiedy wersja na Androida ma oprócz tego jeszcze mPojazd i teraz e-recepty.

Po zalogowaniu się w aplikacji mObywatel Profilem Zaufanym uaktywni się nam zakładka z naszymi niezrealizowanymi e-receptami. Będąc w aptece wystarczy taką zakładkę pokazać farmaceucie, by ten mógł zeskanować kod QR z recepty lub, jeśli nie chcemy pokazywać, podać numer PESEL oraz kod spod e-recepty.

Co oprócz realizacji e-recept? Przychodnie lekarskie będą kolejnym miejscem po kolejach InterCity i Poczcie Polskiej, gdzie będziemy mogli potwierdzać swoją tożsamość aplikacją mObywatel.

Placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej dołączają do placówek pocztowych, pociągów PKP Intercity i wielu innych miejsc, w których nie musimy legitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. Wystarczy nam aplikacja mObywatel. Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią nasze naklejki „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel”. Wszystko po to, by informacja na ten temat dotarła do wszystkich pacjentów.

Ponadto, 7 września weszły w życie przepisy, które nadały uprawnienia lekarzom czy pielęgniarkom do potwierdzania Profili Zaufanych, tym samym mocno powiększyła się liczba miejsc w kraju (o 1500), w których możemy PZ założyć (obecnie korzysta z niego już 4,2 miliona Polaków).

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu