Internet

Mozilla zmienia swój webowy edytor dla początkujących webmasterów. Nowy Thimble jest fantastyczny

Tomasz Popielarczyk
Mozilla zmienia swój webowy edytor dla początkujących webmasterów. Nowy Thimble jest fantastyczny
15

Mozilla poinformowała o odświeżeniu usługi Thimble, która jest bardzo ciekawym, webowym edytorem programistycznym z funkcją generowania podglądu w czasie rzeczywistym. Jeżeli szukacie praktycznego narzędzia do rozpoczęcia swojej przygody z tworzeniem stron www, być może właśnie je znaleźliście. M...

Mozilla poinformowała o odświeżeniu usługi Thimble, która jest bardzo ciekawym, webowym edytorem programistycznym z funkcją generowania podglądu w czasie rzeczywistym. Jeżeli szukacie praktycznego narzędzia do rozpoczęcia swojej przygody z tworzeniem stron www, być może właśnie je znaleźliście.

Mozilla uruchomiła projekt Thimble w 2012 roku. Narzędzie to od samego początku było przeznaczone dla początkujących programistów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności tworzenia stron www i wykorzystywania technologii webowych. Jego głównym atutem jest na pewno możliwość generowania podglądu w czasie rzeczywistym. Thimble potrafi również kolorować składnię i numerować wiersze. Fundacja teraz udostępniła zupełnie nową wersję narzędzia, zapowiadając jednocześnie, że "stary" Thimble w ciągu kilku tygodni zostanie wyłączony.

Nowa wersja narzędzia została zmodyfikowana wizualnie oraz rozbudowana o możliwość pracy na wielu plikach jednocześnie. W okienku podglądu możemy teraz przełączać się miedzy trybem desktopowym oraz mobilnym, aby zobaczyć, jak nasza strona zmienia się w zależności od przekątnej ekranu. Dużym udogodnieniem jest też wbudowany system podpowiedzi, co szczególnie przydaje się podczas pracy nad arkuszem stylu. Thimble w pływającym okienku podsuwa nam własności już po wpisaniu pierwszych znaków. Działa to równie dobrze jak chociażby w narzędziach deweloperskich, w które wyposażone są przeglądarki internetowe. Oczywiście w innych plikach podpowiedzi działają równie dobrze. Wystarczy otworzyć tag, żeby Thimble podsunął nam listę popularnych znaczników. Do każdego z nich możemy otrzymać kontekstową pomoc w postaci objaśnienia, do czego służy i jak do używać.

Nie jest to na pewno narzędzie, na które rzucą się profesjonalni deweloperzy i webmasterzy. Thimble nie został zresztą zbudowany z myślą o nich. To webaplikacja typowo edukacyjna. Na dobry początek Mozilla udostępniła kilka projektów z wbudowanymi samouczkami. Dzięki temu początkujący programiści nie muszą zaczynać od zera tylko dostają gotowe narzędzie i "napoczęty" projekt, który mogą samodzielnie rozwijać i modyfikować zgodnie ze wskazówkami.

Więcej na temat Thimbile oraz wprowadzonych zmian na pewno dowiecie się z klipu wideo powyżej. Samo narzędzie jest dostępne pod adresem thimble.mozilla.org. Tam też zamieszczono przykładowe projekty i dokumentację. Mam nadzieję, że to nie ostatnie słowo Mozilli i liczba poradników oraz samouczków będzie rosła, a Thimble z czasem będzie coraz lepszy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu