Mobile

Mozilla planuje wydanie Firefoksa w wersji Metro dla Windows 8. Walka przeglądarek przenosi się na nowy grunt

TP
Tomasz Popielarczyk
3

Aplikacje Metro dla Windows 8 to póki co zagadka. Możemy jedynie spekulować na temat ich użyteczności, funkcjonalności i atrakcyjności. Dla deweloperów to natomiast ogromna szansa na skolonizowanie nowych, żyznych ziemi - a takimi bez wątpienia jest zapowiadany sklep dla nowych okienek - Windows Sto...

Aplikacje Metro dla Windows 8 to póki co zagadka. Możemy jedynie spekulować na temat ich użyteczności, funkcjonalności i atrakcyjności. Dla deweloperów to natomiast ogromna szansa na skolonizowanie nowych, żyznych ziemi - a takimi bez wątpienia jest zapowiadany sklep dla nowych okienek - Windows Store. Wie o tym również Mozilla, która chce ubiec konkurencję i wypuścić Firefoksa w wersji Metro. Wygląda zatem na to, że lisek (a wraz z nim prawdopodobnie i Flash) zagości na tabletach z "Ósemką".

Informacja na temat planu opracowania Firefoksa Metro pojawiła się na Wiki Mozilli. Projekt przewiduje przygotowanie aplikacji wykorzystującej opensource'owy silnik Gecko, która będzie wykorzystywała potencjał oraz możliwości interfejsu Metro. Znajdziemy zatem tutaj elementy typowe dla innych pozycji tego typu - możliwość uruchamiania na pełnym ekranie (a także jego 1/6 i 5/6), zakładki z miniaturami stron, kompatybilność z bocznymi panelami i ogólne przystosowanie do obsługi za pomocą dotyku.

Co ciekawe koncept Firefoksa Metro ma być gotowy już w drugim kwartale bieżącego roku. Uruchomimy go zatem już na wydaniu customer preview Windowsa 8. Kolejnymi krokami będzie przygotowanie wersji alpha, beta (wstępnie druga połowa 2012) i oczywiście finalnej.

Dlaczego wiadomość ta jest taka ważna? Internet Explorer 10 wbudowany w nowe okienka (a właściwie jego wersja Metro) nie będzie posiadał obsługi wtyczek. Nici zatem z mobilnego Flasha, który co prawda mocno dostaje w tej kategorii po głowie od sprawniejszego i wydajniejszego HTML-a 5. Nie zmienia to jednak faktu, że dla wielu użytkowników obsługa technologii Adobe jest bardzo istotnym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie efektywną obsługę sieci. I o ile w przypadku smartfonów ten brak można przeżyć, o tyle w tablecie z Windowsem 8 będzie on doskwierał znacznie bardziej.

Oczywiście nie tylko o Flashu mowa. Firefox na tablety to również obsługa innych wtyczek i dodatków. Przykład tego (choć jeszcze cierpiący na szereg chorób wieku dziecięcego) mamy na smartfonach i tabletach z Androidem obecnie. Do wydania nowego Windowsa jest jeszcze trochę czasu - na tyle dużo, by Mozilla na dobre zadomowiła się na mobilnych platformach. Jestem przekonany, że fundację stać na przygotowanie porządnego produktu mobilnego, który będzie można postawić na równi z Operą, Doplhinem i innymi. Przed programistami jednak jeszcze długa droga, choć jak pokazują zmiany w kolejnych wydaniach, wybrali właściwy kierunek.

Mozilla musi jednak pokonać jedną, dość istotną barierę, jeżeli chce zawojować tablety z Windows 8. A jest nią uzyskanie praw aplikacji w średnim stopniu zintegrowanej z systemem. Pozwala to bowiem na wykorzystanie przez program bibliotek Win32, co znacznie przyśpieszyłoby i ułatwiło pracę programistom fundacji.

Pierwszego gracza na tabletach z Windowsem 8 już mamy. Czy będą kolejni? Czy Opera Software i Google też pokuszą się o przygotowanie wersji Metro swoich programów? Oczywiście za wcześnie na jakiekolwiek pewniaki. Mozilla się śpieszy, bo czuje oddech konkurencji na plecach. Tymczasem szybka ofensywa na nową platformę pozwoliłaby przechwycić relatywnie duży kawałek tortu. Pytanie jak długo (i czy w ogóle) Firefox zdoła go potem utrzymać... Ale zamiast bawić się we wróżkę Balbinkę, poczekajmy na efekty.

Użyte grafiki pochodzą z: Business InsiderSlashgear

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu