Przeglądarki internetowe

Mozilla odświeża logo Firefoksa i wprowadza kolejne nowości wraz z wersją 23 beta

Tomasz Popielarczyk
Mozilla odświeża logo Firefoksa i wprowadza kolejne nowości wraz z wersją 23 beta
8

Przegladarka Mozilli nie przestaje ewoluować po stabilnej wersji 22, która ujrzała światło dzienne przed kilkoma dniami, przyszła tradycyjnie kolej na wersję beta. Wraz z nią fundacja ogłosiła też pierwszy od czterech lat delikatny lifting loga przeglądarki. Zmiany w logo Firefoksa są czysto kosm...

Przegladarka Mozilli nie przestaje ewoluować po stabilnej wersji 22, która ujrzała światło dzienne przed kilkoma dniami, przyszła tradycyjnie kolej na wersję beta. Wraz z nią fundacja ogłosiła też pierwszy od czterech lat delikatny lifting loga przeglądarki.

Zmiany w logo Firefoksa są czysto kosmetyczne. Mozilla ponownie nieco je spłaszczyła oraz uprościła. Przyciemniono też delikatnie globus, a w zamian nadano więcej blasku ognistemu ogonowi Liska. Jeżeli weźmiemy pod uwagę częstotliwość zmian w logo w ostatnich latach, kolejny lifting będzie nas pewnie czekał za następne 4 lata.

Tymczasem w kanale beta zadebiutowała już wersja przeglądarki oznaczona numerem 23. Tym razem wprowadzono do niej przycisk udostępniania oraz panel Social API dla developerów. Mogą oni teraz sprawić, że użytkownicy będą udostępniali strony, które odwiedzają za pomocą jednego prostego kliknięcia. Ogólnie rzecz biorąc Mozilla otworzyła API społecznościowe dla wszystkich, a więc można swobodnie sprawdzać jego możliwości. Przyznam szczerze, że byłem dość sceptycznie nastawiony do pomysłu społecznościowego udostępniania jako natywnej funkcji przeglądarki. Mozilla jednak sukcesywnie dopracowywała to rozwiązanie, dają programistom bardzo skuteczne i funkcjonalne narzędzie, które rzeczywiście może stać się jednym z atutów Firefoksa.

FigureA1

Interesująco zapowiada się funkcja blokująca nieszyfrowane treści na stronie www. Dzięki niej odwiedzając witryny, które tylko częściowo wykorzystują protokół HTTPS, nie jesteśmy narażeni na odczytywanie oraz modyfikowane wybranych treści przez osoby niepowołane. Przeglądarka wykorzystuje bowiem specjalny bezpieczny kanał, który zapobiega ewentualnym atakom. Więcej funkcji na temat działania tej funkcji można znaleźć na blogu Mozilli.

Najnowsza beta umożliwia również programistom wykorzystywanie monitora sieci. Pozwala on oceniać, które elementy strony wczytują się najdłużej, a także przerywać w wybranym momencie wczytywanie poszczególnych grafik i skryptów. Zapowiada się to bardzo praktycznie, szczególnie z punktu widzenia działań mających na celu optymalizację działania witryny.

Pełna lista zmian jest dostępna na stronie Firefoksa. Warto tutaj wymienić jeszcze wsparcie dla nowego typu pasków przewijania z Mac OS X 10.7, a także poprawki w dekodowaniu wideo oraz zarządzaniu pamięcią.

2013-06-28_163645

Ciekawie zapowiada się też najnowsza beta dla systemu Android, która w końcu otrzyma automatycznie ukrywany pasek narzędziowy, a także wsparcie dla kanałów RSS. Programiści zadbali też o szereg poprawek w trybie czytania stron www wyczyszczonych z grafik i zbędnych elementów, a także o możliwość wyboru domyślnej wyszukiwarki. Zmian jest zaskakująco dużo. Wygląda na to, że będzie to jedna z największych aktualizacji Firefoksa dla Androida w ostatnim czasie.

Wersja 23 Firefoksa najprawdopodobniej zadebiutuje na początku Sierpnia. Warto tutaj zauważyć, że nie wszystkie nowości z bety mają szansę wejść do kanału stabilnego. Jeżeli inżynierowie fundacji uznają, że nie są one jeszcze dość stabilne, mogą przedłużyć ich pobyt w kanale testowym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu