Jak donoszą serwisy PAP i ScienceDaily, naukowcy stawiają kolejny krok w lepszym zrozumieniu mózgu. Konkretniej chodzi o zidentyfikowanie obszaru, którego aktywność jest związana z motywacją do zmiany utrwalonego zachowania.
Naukowcy z University of Pennsylvania, Yale University, Columbia University oraz Duke University zrozumieli, że region mózgu jakim jest tylny zakręt obręczy, zwiększa swoją aktywność tuż przed wystąpieniem niestandardowego zachowania, tzn. nie trzymającego się dotychczasowej rutyny.
Mechanizmy pozwalające nam skoncentrować się na jakimś zadaniu, zwłaszcza takim, które prowadzi do nagrody, są dobrze znane. Ewoluowały one bardzo wcześnie w historii życia na naszej planecie. Mniej wiemy na temat tego, co powoduje, że przełamujemy rutynę, zwłaszcza jeśli zmiana niesie ze sobą ryzyko - zauważa dr Michael Platt, współautor badań. Źródło.
Mózg, nawyki i ich przełamywanie
Zespół badaczy przeprowadził dwa eksperymenty, jeden jest określany jako „patch-leaving”, natomiast drugi to „traveling salesman”. To właśnie dzięki temu uzyskano nowe informacje na temat mózgu. W pierwszym z nich obserwowano zachowanie makaków. Zwierzęta miały wybór, mogły eksploatować zagwarantowaną nagrodę w postaci żywności, która z czasem ulegała wyczerpaniu, albo mogły zdecydować się na przeniesienie do innego obszaru, co wiązało się z przeznaczeniem na to dodatkowych pokładów czasu i energii. Motywacją mogło być to, że tam była potencjalna szansa na większa nagrodę.
Drugi eksperyment, czyli „traveling salesman”, tłumaczy się na przykładzie handlowca, który chodzi od domu do domu, podejmuje interakcje z ludźmi I ma nadzieję, że będzie miał z tego sprzedaż. Rzecz w tym, że nie wszyscy zdecydują się na zakup jego produktu, chociaż da się odszukać jakiś schemat dający dobre wyniki. Kiedy handlowiec odkryje taki schemat sukcesu, będzie za nim podążał aż do momentu, kiedy przestanie działać i zmiana zachowania będzie czymś niezbędnym dla podtrzymania zysków.
W „travelling salesman” małpy otrzymały możliwość odwiedzania 6 różnych obszarów. Dwa z nich zawierały nagrodę, jedna była duża, a druga mała. Miejsca z nagrodami były losowo zmieniane w trakcie trwania eksperymentu.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby wykształcenie nawyku odwiedzania miejsc leżących obok siebie po kolei. Od czasu do czasu zwierzęta decydowały się jednak na zmianę zachowania i udawały się w miejsce bardziej odległe, prawdopodobnie z nadzieją na odkrycie czegoś lepszego - mówi dr Platt. Źródło.
Obszar mózgu przełamujący rutynę
Mamy zatem sytuację, która jest optymalnym schematem sukcesu – wystarczy krążyć i odwiedzać każdy z obszarów po kolei, ponieważ wtedy nie przeoczymy miejsc z nagrodami i wszystko kontrolujemy. To zachowanie handlowca, który znalazł metodę sprzedaży na zadowalającym poziomie. Jednak makaki robiły czasem coś nieprzewidywalnego, łamały rutynę i decydowały się na niestandardowe zachowanie, które teoretycznie mogło wiązać się z oszczędnością czasu i energii oraz z odnalezieniem nagrody. Te obserwacje w połączeniu z rejestrowaniem aktywności komórek nerwowych w ich mózgach, pokazały, że aktywność w tylnym zakręcie obręczy wzrastała, a kiedy osiągnęła maksimum, makaki wyłamywały się z rutynowego zachowania. Wnioski mogą być takie, że aktywność tego obszaru mózgu prowadzi do takiego zachowania.
Jeśli zwiększylibyśmy zewnętrznie aktywność tego obszaru, np. poprzez przyłożenie stymulującej elektrody, wówczas zaobserwujemy odejście od rutynowego zachowania i większą motywację do eksplorowania nowych obszarów. Jeśli natomiast aktywność ta zostałaby zewnętrznie zmniejszona, wówczas mielibyśmy do czynienia z odwrotną sytuacją - nadmierną koncentracją na jednym obszarze i nikłą motywacją do zmiany - tłumaczy dr Platt. Źródło.
Moje przemyślenia…
Jak dla mnie tego typu badania pokazuję, że przy odpowiednim zrozumieniu funkcjonowania mózgu oraz przy odpowiednich technologiach służących do jego stymulacji, moglibyśmy zamienić każdą osobę w coś, co określiłbym jako „zdalnie sterowany samochodzik”. Przyłóż elektrodę tu, przyłóż tam i będzie się zachowywał tak a nie inaczej.
Badacz dodał również, że osoby z większą aktywnością w tym obszarze mózgu są zazwyczaj bardziej kreatywne.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu