Windows

Możesz zainstalować Windows 10 na niewspieranych obecnie telefonach... ale gra nie jest warta świeczki

JS
Jakub Szczęsny
83

Windows 10 Mobile w wersji Technical Preview został wydany tylko dla wąskiego grona urządzeń. To niezbyt zadowoliło użytkowników smartfonów z Windows Phone na pokładzie - spodziewano się, zgodnie z tym, co prezentowano dotychczas, iż pierwsza kompilacja w programie Windows Insider zostanie udostępni...

Windows 10 Mobile w wersji Technical Preview został wydany tylko dla wąskiego grona urządzeń. To niezbyt zadowoliło użytkowników smartfonów z Windows Phone na pokładzie - spodziewano się, zgodnie z tym, co prezentowano dotychczas, iż pierwsza kompilacja w programie Windows Insider zostanie udostępniona przede wszystkim flagowym urządzeniom. Gabriel Aul oraz Joe Belfiore potwierdzają, że wraz z kolejnymi edycjami systemu poszerzy się także lista wspieranych telefonów, jednak zainteresowanym to nie wystarcza i... znaleziono sposób na instalację pierwszego builda na niewspieranych na razie telefonach.

Urządzenia, na których możliwe jest skądinąd bardzo ryzykowne zainstalowanie wczesnej kompilacji muszą posiadać slot na karty pamięci microSD. Szczegółowa instrukcja postępowania w ramach tej operacji znajduje się na forum WindowsMania.pl (link w źródle), którzy specjalizują się wręcz w modyfikacjach systemu Windows Phone. Poprzez zmiany w rejestrze systemu Windows zdołali oni nieco oszukać program aktualizacji tak, aby telefon identyfikował się jako jedno ze wspieranych obecnie w Windows Insider urządzeń. Dzięki temu proces uaktualniania systemu ruszał i Windows 10 Mobile instalował się na przykład na Lumii 625.

Eksperymentalna instalacja Windows 10 Mobile na urządzeniach niewspieranych obecnie w programie może jednak skończyć się uszkodzeniem telefonu. Stąd ja, początkowo bardzo zainteresowany tematem, dałem sobie spokój. O ile mam czas i możliwości zaktualizowania swojego urządzenia dzięki instrukcji na forum Windows Mania, wolę nie bawić się w tak ryzykowne operacje głównie z tego względu, że nie mam na stanie drugiego telefonu z Windows Phone, a w moim przypadku jest to główna platforma - przede wszystkim do pracy. Utrata telefonu byłaby dla mnie bardzo uciążliwa, a taki scenariusz należy zakładać przeprowadzając jakiekolwiek modyfikacje, przed którymi przestrzega na przykład Gabriel Aul. Na Twitterze dał jasno do zrozumienia, że takie zabawy mogą zakończyć żywot telefonu jednocześnie zmieniając jego przeznaczenie - jako przycisk do papieru chociażby. W przypadku Lumii 1320 miałbym minideskę do krojenia, albo podstawkę na kubek.

Jeżeli jesteście zainteresowani wymuszeniem procesu aktualizacji na Waszym urządzeniu - jeszcze raz odsyłam do źródła. Warto poczytać komentarze - z nich jasno wynika, że tak zainstalowany Windows 10 Mobile sprawia ogromne problemy - niektóre funkcje nie działają, jeszcze inne działają nieprawidłowo, a wydajność bardzo odbiega od tej oczekiwanej. Stąd też większość użytkowników po krótkim czasie wróciła do stabilnej wersji Windows - należy zatem stwierdzić, że gra naprawdę nie jest warta świeczki.

Źródło i instrukcja: Windows Mania / Windows Phone World PL

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu