Do ciekawych informacji dotarł Gene Munster, analityk firmy Piper Jaffray. Okazuje się bowiem, że chociaż system Android bije dziś rekordy popularnośc...
Może i Android jest popularniejszy, ale to App Store generuje największe zyski [raport Piper Jaffray]
Popularność ma swoje plusy i minusy. Mimo że iPhone 4S sprzedaje się bardzo dobrze, Apple stracił pozycję na rynku na rzecz smartfonów z Androidem. To one są obecnie najchętniej wybierane przez użytkowników, a liczba aktywacji systemu każdego dnia osiąga 550 tys. Wprowadzenie aktualizacji Ice Cream Sandwich z pewnością przyczyni się do jeszcze większej sprzedaży urządzeń z Androidem. Google zarabia jednak nie na samym systemie, ale usługach z nim związanych. Wśród nich niebagatelne miejsce zajmuje platforma Android Market.
Zdaje się jednak, że model biznesowy Apple’a jest bardziej wydajny. Gene Munster przeprowadził badania dotyczące rozwoju e-sklepów i jego zdaniem Android Market generuje znacznie niższe zyski w porównaniu z App Store. Podczas gdy przychód sklepu Google’a w tym roku wyniósł około 431 mln dolarów, platforma firmy z Cupertino osiągnęła w tym samym czasie niemal 5 mld dolarów. Zdaniem Munstera, aż 85% wszystkich pieniędzy wydawanych na aplikacje dla urządzeń przenośnych trafia do kieszeni Apple’a.
Wiąże się to nie tylko z popularnością App Store, ale również liczbą płatnych aplikacji. W Android Markecie ledwie 1,3% programów i gier udostępnianych jest za pieniądze; e-sklep dla iOS oferuje ich natomiast 13,5%. Będzie to miało wpływ na dalszy rozwój obu sklepów. Jakkolwiek Android Market rozwija się szybciej od konkurenta, Apple w kolejnych 2-3 latach i tak będzie zarabiać najwięcej na sprzedaży aplikacji. W e-sklepie Google’a przybywa bowiem głównie darmowych programów. Niebagatelną rolę odgrywają też zyski. Deweloperzy Android Marketu zarobili 239 mln dolarów, a Apple’a - 3,4 mld dolarów.
Oczywiście, przedstawione dane są jedynie szacunkowe. Nie zapominajmy też, ze zarówno Google jak i Apple zarabiają również na innych usługach, jak na przykład reklamy. Jeżeli jednak idzie o e-sklepy, to firma z Mountain View jeszcze długo będzie musiała pracować, aby osiągnąć wynik zbliżony do przychodów największego konkurenta.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu