Felietony

Mosaic - darmowa aplikacja dla iOS, która pozwala łączyć wiele urządzeń w jeden duży ekran - efekt "wow" murowany

Jan Rybczyński
Mosaic - darmowa aplikacja dla iOS, która pozwala łączyć wiele urządzeń w jeden duży ekran - efekt "wow" murowany
Reklama

Kiedy ostatnio widzieliście prawdziwie innowacyjną aplikację mobilną? Nie chodzi mi o solidną, dopracowaną aplikację, która działa po prostu dobrze i ...

Kiedy ostatnio widzieliście prawdziwie innowacyjną aplikację mobilną? Nie chodzi mi o solidną, dopracowaną aplikację, która działa po prostu dobrze i spełnia swoją funkcję, ale aplikację, która pozwala zrobić z urządzeniem mobilnym coś nowego. Coś takiego, że po zobaczeniu jej w działaniu chce się powiedzieć "wow", coś co nadaje naszemu telefonowi czy tabletowi nową funkcję. W moim przypadku minęło trochę czasu od kiedy widziałem coś podobnego, ale dziś natknąłem się na Mosaic i muszę przyznać, że technologia zapowiada się bardzo obiecująco.

Reklama

Mosaic pozwala łączyć kilka urządzeń mobilnych w jeden większy ekran, podobnie jak w przypadku ścian multimedialnych, składających się z wielu monitorów zestawionych razem. Na chwilę obecną aplikacja działa pod systemem iOS, ale to w zasadzie jedyne jej ograniczenie. Nie trzeba korzystać z kilku urządzeń o identycznej wielkości ekranu. Można wymieszać ze sobą dużego iPada, iPada Mini oraz iPhone'a i poukładać je tak, żeby stworzyły większy ekran o dowolnym kształcie.


Zasada działania z punktu widzenia użytkownika jest bardzo prosta, kładziemy obok siebie dwa urządzenia z uruchomioną aplikacją Mosaic, a następnie przeciągamy palcem w poprzek dwóch stykających się ekranów. Aplikacja znając rozmiar ekranów oraz wiedząc, że dwa punkty z krawędzi ekranów gdzie zarejestrowała dotyk powinny się stykać, określa orientację ekranów względem siebie a następnie tak pozycjonuje wyświetlany obraz, żeby idealnie pasował do siebie. Tym sposobem można łączyć większą liczbę urządzeń. Studenci MIT, którzy stworzyli aplikację na PennApps Hackathon testowali odtwarzanie wideo na 10 iPhone'ach połączonych w jeden ekran i wszystko działało jak należy. Oczywiście jakość obrazu zależy od prędkości połączenia internetowego. Spodziewam się, że w przypadku wideo w wysokiej rozdzielczości wszystkie urządzenia powinny być w jednej szybkie sieci WiFi.

Oczywiście zastosowanie Mosaic do budowania własnej ściany multimedialnej nie ma sensu, ze względu na cenę jednego urządzenia, ale są sytuacje, w których możliwość łączenia ekranów jest bardzo interesująca. Wyobraźmy sobie, że kilka osób spotyka się, żeby pograć w planszówkę i każda z nich ma tablet. Wystarczy, że przyniosą swoje tablety na spotkanie i mogą złożyć na stole dużą planszę do gry z 4, 5 czy 10 tabletów. Im więcej graczy, tym większa plansza, nie ma więc sytuacji, że wszyscy tłoczą się przy jednym, małym tablecie. Dodatkowo planszówki świetnie spisują się na tabletach. Inny pomysł podsunięty przez samych twórców, to przekonstruowanie już istniejących gier w odpowiedni sposób np. dwie osoby zasiadają do gry w Angry Birds, składają ekran do gry z dwóch urządzeń, na jednym z nich pierwszy gracz buduje fortece świń, na drugim drugi gracz będzie strzelał ptakiem z procy.


Mosaic może służyć nie tylko do łączenia ekranów, chociaż ta funkcja wygląda z pewnością najbardziej widowiskowo, ale również do udostępniania plików pomiędzy urządzeniami. Wystarczy przeciągnąć palcem z jednego ekranu na drugi, żeby plik, również z Dropboksa, został przesłany z jednego urządzenia na drugie. Bez komplikacji, haseł, łączenia sieci, bez jail breaka. Jak zwraca uwagę serwis Tech Crunch, na którym znalazłem informację o Mosaic, można to wykorzystać do celów marketingowych: udostępnij swój kupon innej osobie, żeby otrzymać określony bonus itp.

Sama aplikacja jest dostępna za darmo w App Store. Jej twórcy spotkali się ze sporym zainteresowaniem deweloperów innych aplikacji i planują udostępnić API, tak żeby każdy mógł wykorzystać udostępnianie plików i łączenie ekranów w swoich programach. Aplikacja pozostanie darmowa, a zyski będzie generowało właśnie API na podstawie ilości wywołań zewnętrznej aplikacji.

Reklama

Projekt jest wciąż w bardzo wczesnej fazie rozwoju i prawdopodobnie już niedługo powstaną jeszcze inne sposoby na wykorzystanie Mosaic w praktyce. Osobiście chętnie zobaczyłbym również wersję na Androida z możliwością łączenia ekranów urządzeń z różnymi systemami, jednak z powodu różnorodności tabletów i telefonów z Androidem może to być skomplikowane technicznie.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama