Polska

Baza użytkowników Morele.net w rękach cyberprzestępców. Szantaż się nie udał

Jakub Szczęsny
Baza użytkowników Morele.net w rękach cyberprzestępców. Szantaż się nie udał
17

6 godzin temu w serwisie Wykop pojawił się wpis niejakiego xArma, który postanowił podzielić się swoją historią na temat Morele.net. Nie trzeba być geniuszem, aby zauważyć, że ten człowiek zajmuje się cyberbezpieczeństwem "od tej drugiej strony" i udało mu się znaleźć otwarty serwer należący do Morele.net. Niedopatrzenia usługodawcy spowodowały, że udało mu się wyciągnąć bazę użytkowników.

Według wersji historii przekazanej przez obecnego posiadacza bazy Morele.net, ten zgłosił się do usługodawcy celem powiadomienia go o incydencie. Co ciekawe, o wycieku było wiadomo już kilka dni wcześniej - wtedy natomiast Morele.net uparcie zaprzeczało wszelkim doniesieniom. Jako dowód, osoba, która weszła w posiadanie danych przekazała zespołowi układ kolumn w bazie. W materiale można było znaleźć takie dane jak numery PESEL, loginy, zaszyfrowane hasła, "parę tysięcy zeskanowanych dowodów osobistych, zazwyczaj były to dwie strony".

Warto dodać, że według informacji posiadacza bazy, parę dni wcześniej (jak to ujął sam zainteresowani "JACYŚ LUDZIE") nieznani sprawcy konstruowali akcje phishingowe z użyciem spreparowanej bramki DotPay, sugerując istnienie innych grup, które weszły w posiadanie informacji z Morele.net. Mimo wszystko, sposób przekazania informacji na ten temat wydaje się sugerować, że to właśnie autor (xArt) odpowiada za te kampanie (lub jego grupa?). Tego oczywiście nie da się ustalić.

<

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu