Moje przemyślenia

Moje ulubione wtyczki i skróty w przeglądarce Chrome

KK
Konrad Kozłowski
12

Inni autorzy przygotowywali już takie wpisy nawet kilkakrotnie jednak zauważyłem, że mój zestaw ulubionych wtyczek do Chrome'a nieco się różni, a dodatkowo w ostatnich dniach odkryłem kilka nowych dodatków i skrótów klawiszowych, które ułatwiły i przyspieszyły moją pracę z przeglądarką. Zaczynajmy w...

Inni autorzy przygotowywali już takie wpisy nawet kilkakrotnie jednak zauważyłem, że mój zestaw ulubionych wtyczek do Chrome'a nieco się różni, a dodatkowo w ostatnich dniach odkryłem kilka nowych dodatków i skrótów klawiszowych, które ułatwiły i przyspieszyły moją pracę z przeglądarką. Zaczynajmy więc.

Na całe szczęście funkcja synchronizacji zakładek czy haseł jest już wbudowana w przeglądarkę od Google, więc moją listę wtyczek rozpocznę od aplikacji skrótów, które w formie ikon dostępne są na ekranie startowym. Dzięki temu otwieranie stron czy web-aplikacji jest o wiele łatwiejsze - nie wymaga wpisywania adresu strony i przypomina otwieranie tradycyjnej aplikacji.

Jednymi z najczęściej używanych przeze mnie dodatków w Chrome są te dedykowane do obsługi usług Pocket czy Readability. Zdaję sobie sprawę, że stosowanie bookmarkletów jest wydajniejsze, ponieważ każda kolejna wtyczka dla przeglądarki oznacza podniesienie ilości zużywanych przez nią zasobów. Jednak nie wyobrażam sobie, bym musiał za każdym razem, gdy przeglądam stronę musiał sięgać kursorem do paska z zakładkami - wciskam odpowiednią kombinację klawiszy i artykuł zostaje zachowany, a zaraz potem innym skrótem zamykam kartę i powracam do listy artykułów. Wtyczka Pocket umożliwia także dodawanie artykułów do listy bez otwierania kolejnej strony - wtyczka integruje się z menu kontekstowym prawego klawisza i po kliknięciu na link możemy dodać go do listy.

Ponadto korzystam z poniższych wtyczek (między innymi):

Clipboard

Zintegrowana z usługą o tej samej nazwie, pozwala na "wycinanie" wybranych fragmentów stron (obrazki, tekst, cała strona) i szybkie dzielenie się nimi za pomocą maila czy portali społecznościowych. Fantastyczny sposób na pokazanie konkretnego elementu strony innym osobom, które nie mają do nich dostępu.

 

Longclick New Tab

Jeżeli korzystasz z przeglądarki Chrome na laptopie korzystając z touchpada to pewnie wiesz jak irytujące jest otwieranie linków w oddzielnych kartach. Po zainstalowaniu tego dodatku, wystarczy dłużej przytrzymać lewy przycisk myszy na łączu, a zostanie on otwarty w kolejnej karcie.

 

Session Manager

Wielokrotnie zdarza się, że musimy zrestartować nasz komputer po instalacji jakiegoś programu, posiadając otwartych kilka kart w przeglądarce. Ten dodatek (stworzony przez 15-latka) umożliwi nam zapisanie listy otwartych kart i jednym kliknięciem pozwoli je przywrócić w dowolnej chwili. Co ważne, takich list możemy zapisać wiele więcej, tworząc sobie nawet zestawy kart, które otwieramy każde ranka, do pracy czy przejrzenia wiadomości.

 

Tab Packager

Dodatek pozwalający utworzyć jeden link, po którego kliknięciu otwartych zostanie kilka kart z różnymi stronami. Dzięki temu możemy przesłać dowolnej osobie cały zestaw stron. Bardzo użyteczne.

 

Marker.to

Wtyczka umożliwiająca utworzenie linku do wersji strony z zaznaczonym przez nas uprzednio fragmentem tekstu. Jeżeli chcemy zwrócić czyjąś uwagę na konkretny akapit, wiersz czy słowo w kontekście całej witryny - ta wtyczka z pewnością będzie użyteczna.

Skróty klawiszowe:

Zapewne większość z Was zna co najmniej kilka z poniższych skrótów, zdecydowałem się jednak wypunktować (chyba) wszystkie z których korzystam:

Ctrl+T - otwarcie nowej karty
Ctrl+W - zamknięcie aktualnie otwartej karty
Ctrl+Shift+T - przywrócenie ostatnio zamkniętej karty
Ctrl+E - czyści pasek adresu, byśmy mogli od razu wprowadzić szukaną frazę i wcisnąć Enter
Ctrl+L - zaznacza adres aktualnie otwartej strony, można więc go szybko wyciąć czy skopiować by komuś wysłać
Ctrl+Shift+P (dodatek Pocket) - dodanie strony do listy
` - (dodatek Readability) otwarcie przekonwertowanej przez Readability strony
Shift+` - (dodatek Readability) dodanie strony do listy

Bardzo często korzystam także z szybkiego wyszukiwania w witrynach, na przykład po wpisaniu frazy 'allegro' wciskam Tab, by móc wprowadzić nazwę szukanego przedmiotu.

Mam nadzieję, że chociaż jeden z powyższych rozszerzeń okazał się dla Was ciekawym dodatkiem - jeżeli znacie jakieś inne interesujące wtyczki podzielcie się nimi w komentarzach.

Źródło grafiki: Onosoftware.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu