Felietony

Google Docs żegna się z formatami Office 97 - 2003. Czy jest się czego obawiać?

Jan Rybczyński
Google Docs żegna się z formatami Office 97 - 2003. Czy jest się czego obawiać?
6

Już wiadomo, że od pierwszego października nie będzie możliwości pobrania na dysk dokumentów z Google Docs w formatach znanych z pakietów biurowych Microsoft Office z lat 1997 - 2003. Będzie możliwość eksportu dokumentów tylko w nowszych formatach wprowadzonych począwszy od Office 2007, czyli takich...

Już wiadomo, że od pierwszego października nie będzie możliwości pobrania na dysk dokumentów z Google Docs w formatach znanych z pakietów biurowych Microsoft Office z lat 1997 - 2003. Będzie możliwość eksportu dokumentów tylko w nowszych formatach wprowadzonych począwszy od Office 2007, czyli takich z dodaną literką "x" na końcu (.docx, .xlsx, .pptx). Jeśli więc Ty, albo Twoja firma wciąż korzystacie z starszych pakietów office i Dokumentów Google, warto przygotować się na nadchodzące zmiany.

Porzucenie starszych formatów nie ma żadnego znaczenia dla osób, które już dawno przesiadły się na pakiet biurowy Office 2007 lub nowszy i korzystają z natywnego rodzaju plików, rozumianego przez pakiet. Pewien problem zaczyna się, gdy wciąż mamy do czynienia ze starszym pakietem biurowym. Z doświadczenia wiem, że Office 2003 wciąż cieszy się dużą popularnością i przez wielu nazywany jest "ostatnim dobrym Officem". Kluczową rolę odgrywa chyba przyzwyczajenie do klasycznego interfejsu. Nowsza wersja w postaci wstążki wielu nie przypadła do gustu. Zapewne wiele firm i urzędów korzysta jeszcze ze starych pakietów biurowych, pytanie brzmi, czy korzystają również z Google Docs?

Czy jest się czego obawiać? Tak i nie. Tak, bo taka zmiana zapewne wywoła spore zamieszanie, zwłaszcza u osób mniej zorientowanych technicznie, które przywykły do tego, że po prostu działa i nie do końca będą rozumieć dlaczego nagle przestało. Wprowadzenie koniecznych zmian w firmach na pewno zajmie trochę czasu. Nie, bo Microsoft na szczęście już jakiś czas temu udostępnił specjalną, opcjonalną aktualizację, która pozwala czytać i zapisywać nowsze formaty kończące się na "x" również w starszych pakietach biurowych, z Office 97 włącznie. Dlatego wydatek na nowy pakiet biurowy nie jest konieczny. Jeśli używasz starszej wersji i jeszcze nie zainstalowałeś aktualizacji, możesz ją pobrać stąd. Problem mogą mieć jedynie osoby korzystające z pirackich wersji Office.

Jest jeszcze jeden potencjalny możliwy problem, który wyjdzie, bądź nie, w praktyce. Dokumenty wgrane do Google Docs w starszych formatach przy ponownym pobraniu zostaną przekonwertowane do nowszego formatu. Właśnie konwersja może stanowić źródło błędów i zaowocować rozsypanymi dokumentami i rozjechanymi tabelami. Konwerter Google nie jest idealny, Czego Google z resztą nie kryje.

Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno zwykłych aplikacji Google, jak również wersji dla biznesu i szkół. Jednym słowem nikogo nie ominą.

Informację o planowanych zmianach można znaleźć na blogu Google Apps. Obrazy pochodzą z portalu Edudemic.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu