Mobile

Mobilny komunikator, w którym aby dodać znajomych musisz się z nimi spotkać

GU
Grzegorz Ułan
13

Kiedy ostatni raz dzieliłem się z Wami swoim znaleziskiem w kategorii bezpieczne komunikatory, jednym z głównych zarzutów, jaki mu zgotowaliście dotyczył kluczy szyfrujących, a ściślej gdzie są przechowywane. Fakt, Wickr przechowywał je u siebie na serwerach. Wprawdzie zarzekają się, że nikomu ni...

Kiedy ostatni raz dzieliłem się z Wami swoim znaleziskiem w kategorii bezpieczne komunikatory, jednym z głównych zarzutów, jaki mu zgotowaliście dotyczył kluczy szyfrujących, a ściślej gdzie są przechowywane.

Fakt, Wickr przechowywał je u siebie na serwerach. Wprawdzie zarzekają się, że nikomu nie udostępniają i nikt nigdy nie uzyska do nich dostępu, ale w dzisiejszych czasach do nikogo takie zapewnienia nie trafiają. Dziś chciałem się podzielić z Wami nową pozycją w tej kategorii o nazwie Zendo.

2015-03-25_102105

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma komunikatorami jest sposób dodawania znajomych. Nie zrobimy tego na odległość, nie prześlemy klucza w żaden inny sposób niż osobiście. Szyfr z kluczem jednorazowym przesyłany jest poprzez zeskanowanie kodu QR lub poprzez komunikację NFC.

2015-03-25_102129

Nie ma tu żadnych zbędnych dodatków czy skomplikowanych ustawień. Wystarczy podstawowa konfiguracja, ustawienia powiadomień oraz dodanie znajomych. I tu zawsze pojawia się pytanie, ilu z nich uda nam się przekonać do nowego rozwiązania, a co więcej do używania co najmniej dwóch komunikatorów, bo nasi znajomi komunikują się też ze swoimi znajomymi, a tu już skuteczność namawiania będzie malała.

Odpowiedź jest prosta i obawiam się, że większość nowych komunikatorów spotyka to samo, czyli niszowe zastosowanie do naprawdę jednostkowego i sporadycznego używania przez osoby, którym zależy na prywatności i bezpiecznej komunikacji. Z pewnością i Zendo znajdzie jakąś grupę użytkowników, ale aby zdobyć oszałamiającą albo chociaż zadowalającą popularność sama bezpieczna komunikacja to za mało.

Program jest na razie w fazie beta, nawet nie działa jeszcze strona projektu, oprócz listy bibliotek użytych w komunikatorze, warunków użytkowania oraz polityki prywatności.

https://youtu.be/kW0gWzvgWg0

Jeśli chcecie przetestować Zendo, udostępnione są już wersje na Androida oraz iOS. Natomiast bieżące prace nad komunikatorem można śledzić na ich profilu na Twitterze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu