Moje przemyślenia

Milion Wiedźminów - sukces czy porażka?

Jakub Tepper
30

Chociaż poza CD Projektem mamy już wiele innych firm na naszym rynku tworzących znane na całym świecie i doceniane gry, to jednak premiera Wiedźmina 2: Zabójcy Królów była najgłośniejszym wydarzeniem medialnym z tej dziedziny w tym roku w Polsce. Ba, chłopakom z CDP udało się nawet zorganizować wręc...

Chociaż poza CD Projektem mamy już wiele innych firm na naszym rynku tworzących znane na całym świecie i doceniane gry, to jednak premiera Wiedźmina 2: Zabójcy Królów była najgłośniejszym wydarzeniem medialnym z tej dziedziny w tym roku w Polsce. Ba, chłopakom z CDP udało się nawet zorganizować wręczenie gry dla samego prezydenta Obamy, gdy ten odbywał wizytę w naszym kraju. Było więc bardzo głośno i bardzo widocznie. Teraz, w kilka miesięcy po premierze przyszedł czas na pierwsze podsumowania.

A najważniejsze są oczywiście te dotyczące sprzedaży. Na Gramie możemy znaleźć liczbę 949 355 sztuk, co rzekomo obejmuje 5 tygodni sprzedaży wersji w pudełkach oraz 14 tygodni w cyfrowej dystrybucji. Skoro zatem nie wliczono tutaj dwóch miesięcy wakacji, to można śmiało założyć wynik w okolicach jednego miliona.

Wcześniej co prawda pojawiały się dane o sprzedaży około ćwierć miliona krótko po premierze, natomiast ich źródło nie było ani oficjalne, ani w pełni wiarygodne.

Jeśli spojrzymy na rynek gier jako całość, to wynik ten nie jest zły, ale bardzo daleko mu do oszałamiających hitów takich, jak serie GTA, Call of Duty czy choćby FIFA. Należy jednak pamiętać o jednym, kluczowym czynniku: Wiedźmin 2 ukazał się dotychczas wyłącznie na PCtach, które stanowią niewielką część rynku tego typu gier (tak, przeglądarkowcy i MMO-fani, pamiętam o Was).

Pierwotne plany CD Projekt RED zakładały sprzedaż kontynuacji swojego hitu na poziomie 30% wyższym niż część pierwsza. Obecne wyniki wskazują, że praktycznie udało się je zrealizować - pierwowzór w analogicznym okresie miał wynik o 1/4 gorszy.

Ogromnie szkoda tylko, że twórcy zdecydowali się na początku tylko na coraz mniej istotną na zachodzie platformę - tutaj nawet szalenie wysokie oceny (prawie 90% na podstawie ponad 40 recenzji) nie pozwoliły na wielomilionową sprzedaż.

Na szczęście Wiedźmin 2 został już zapowiedziany na konsole (póki co Xbox 360), a jego premiera ma mieć miejsce w pierwszym kwartale 2012 roku. W chwili obecnej toczy się jednak sądowy spór, gdyż Namco Bandai - wydawca wersji PCtowej - nie jest zadowolony, że deweloperzy dogadali się w sprawie edycji na Xboxa z innym wydawcą - THQ. W związku z tym milion euro mający zostać przekazany twórcom zalega na rękach Dziekana Izby Adwokackiej w Lyonie, a nie na kontach pracowników CDP RED. Miejmy nadzieję, że te problemy uda się jak najszybciej rozwiązać, co umożliwi w miarę terminowe (choć i tak już raz przesunięte) wydanie Wiedźmina 2 na konsole. Dopiero ten krok może pozwolić na wielomilionową sprzedaż, która przyniesie konkretne zyski. Choć jak twierdzi Marcin Iwiński z zarządu CDP RED:

Oceniamy, że Wiedźmin 2 odniósł sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny

No i bardzo dobrze. W końcu kim ja jestem, aby podważać zdanie twórców?

Kupiliście Wiedźmina 2, podobał Wam się?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu