Jako polscy internauci możemy być dumni z naszej rodzimej wersji Wikipedii. Serwisowi stuknął już okrągły milion artykułów i tym samym ciągle jest on ...
Milion artykułów w polskiej Wikipedii. Kiedy w końcu zaczną ją brać na poważnie?
Jako polscy internauci możemy być dumni z naszej rodzimej wersji Wikipedii. Serwisowi stuknął już okrągły milion artykułów i tym samym ciągle jest on jednym z najprężniej rozwijających się spośród wszystkich edycji Wikipedii na całym świecie. Mimo to, środowiska naukowe, szkoły i uczelnie patrzą ciągle bykiem na posiłkowanie się źródłami tutaj zawartymi. Czy słusznie?
W chwili, gdy piszę te słowa w naszej rodzimej Wikipedii znajduje się dokładnie 1 mln i 216 artykułów. To imponujący sukces, który zbiegł się prawie z 12. urodzinami polskiej wersji encyklopedii, które będą obchodzone w czwartek, 26 września. Początki były dość niepozorne - treści zaczęto dodawać w styczniu 2001, a kilka miesięcy później udostępniono serwis internautom. Dziś Wikipedia w Polsce to jedna z dziesięciu najczęściej odwiedzanych stron (ponad 10 mln użytkowników miesięcznie), a także jedna z dziesięciu najprężniej rozwijających się edycji na całym świecie. Mamy zatem z czego być dumni.
Milionowe hasło utworzono dokładnie wczoraj (24 września) o godz. 14:24. Było nim Barcragujn chumb 2013/14, a więc tegoroczna edycja armeńskich rozgrywek piłki nożnej. To dość symboliczne, bo pokazuje, jak bardzo obszerna jest polska Wikipedia i jak szerokie tematy są tutaj poruszane. Mimo to wiele środowisk ciągle traktuje ją po macoszemu: "Wikipedia nie jest źródłem naukowym", "Wikipedia nie zasługuje na to by być w bibliografii", "Treści w Wikipedii nikt nie weryfikuje" etc.
Pamiętam rozmowę ze swoim wychowawcą w liceum, podczas której wyszło na jaw, że jest on jednym z aktywnych twórców haseł w encyklopedii. Jako historyk oczywiście nie tykał innych tematów, ale wkładał wiele trudów w to, by treści dotyczące dziejów Polski i świata stały w Wikipedii na wysokim poziomie. Wiedzy mu odmówić nie można było, zapewniam.
Jestem przekonany, że społeczność twórców Wikipedii składa się z dużej liczby osób takich jak przytoczony nauczyciel. Jednocześnie wielokrotnie słyszałem, że to środowisko dość hermetyczne, które niezbyt przychylnie podchodzi do nowych, przypadkowych osób chcących dodawać treści do encyklopedii. Trudno to wszystko oczywiście uznać za argumenty przemawiające za tym, że Wikipedia jest wartościowym źródłem. Nie da się jednak ukryć że inne internetowe encyklopedie wypadają przy niej blado: ta od PWN ma 122 tys. haseł, a Onet.pl WIEM - 125 tys. haseł.
Ale nie tylko ilość, ale też jakość ma być domeną rodzimej Wikipedii. Urodziny 26 września zapoczątkują akcję "Miesiąc Wyróżnionego Artykułu", która ma być jednym z elementów strategii mającej na celu podniesienie poziomu merytorycznego encyklopedii. Takich wyróżnionych haseł jest na razie dość niewiele - 2371, z czego zaledwie 584 otrzymały miano artykułów na medal. Jest więc nad czym pracować, a okazja ku temu niemała - w końcu milion to wynik godny uznania.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu