Wyobraź sobie, że jesteś policjantem w mieście, gdzie wszyscy mieszkańcy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia... Takim hasłem reklamowana jest znakomita warszawska inicjatywa kreatywna "Miastonauci". Jeśli mieszkasz w stolicy, masz już za sobą gimnazjum, ale nie skończyłeś 18 lat, jesteś pełen pomy...
Wyobraź sobie, że jesteś policjantem w mieście, gdzie wszyscy mieszkańcy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia... Takim hasłem reklamowana jest znakomita warszawska inicjatywa kreatywna "Miastonauci". Jeśli mieszkasz w stolicy, masz już za sobą gimnazjum, ale nie skończyłeś 18 lat, jesteś pełen pomysłów i chcesz mieć wpływ na otaczający cię świat – to jest propozycja dla Ciebie.
Senior w mieście raju nie ma. Kto mu pomoże? Twardogłowy, tępy urzędas? Czy może kreatywny młody człowiek pełen niezwykłych pomysłów? Pytanie retoryczne. Sęk w tym, że decydentem pozostaje ten pierwszy, a drugiego nikt nie chce słuchać...
Sytuacja ta ulegnie jednak korzystnej zmianie podczas doprawdy wyjątkowych warsztatów, gdzie juniorzy będą projektować ułatwienia dla seniorów.
Wielkomiejski zgiełk i pośpiech są twoją codziennością, świetnie się tu odnajdujesz i adaptujesz do zmian. Jesteś jak miejski żeglarz – miastonauta. Nawigujesz w ulicznym gąszczu, chwytasz wiatr w żagle i mocno trzymasz ster. Jednak obok mijasz starsze osoby, dla których życie w mieście oznacza wiele trudności do pokonywania. Podczas naszych warsztatów „Miastonauci” zajmujemy się właśnie tym aspektem miejskiego zdrowia – wyzwaniami, które na co dzień spotykają na swojej drodze seniorzy. (źródło)
Miastonauci to seria intensywnych dwudniowych maratonów projektowania dla młodzieży w wieku 16-17 lat. W czasie warsztatów młodzież spotyka się z seniorami, którzy przedstawiają trudności, jakich doświadczają, żyjąc w mieście. Eksperci zewnętrzni dostarczają dodatkowej wiedzy merytorycznej i metodologicznej – m.in. uczą pracy projektowej (design thinking). Każda grupa warsztatowa przygotowuje koncepcje rozwiązań dla wybranego problemu. Następnie opracowuje prototyp i przedstawia swój pomysł. Może to być produkt, usługa, kampania o potencjale biznesowym lub społecznym. Wszystkie koncepcje publikujemy na blogu, dedykowanym projektowi. (źródło)
Dwudniowy maraton projektowania odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jak się nań zapisać? Do 30 września wypełnij formularz rekrutacyjny. Następnie musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wyniki rekrutacji. Zostaniesz w tej materii poinformowany mailowo do 15 października. Jeśli zostaniesz wybrany, musisz dostarczyć podpisane przez rodzica lub opiekuna oświadczenie.
Będzie was około dwudziestka. Wszyscy pomiędzy 16 a 17 rokiem życia, z Warszawy lub okolic. Wszyscy z głową pełną pomysłów, otwarci na nowych ludzi i nowe idee. A do tego z żyłką społecznikowską – chcecie wpływać na swoje otoczenie i zmieniać świat. Poznacie trenerów, którzy będą moderowali cały maraton, a na wstępnym etapie pomogą wam dobrać się w grupy warsztatowe. Odtąd wszystko robicie w grupie – musicie dzielić się zadaniami i wspólnie podejmować decyzje o kierunku prac. (źródło)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu