Felietony

Microsoft Zune przegrał z iPodem

Grzegorz Marczak
Microsoft Zune przegrał z iPodem
6

Microsoft podobno zdecydował się wreszcie na uśmiercenie swojego mulimedialnego odtwarzacza Zune (czyli nie będzie nowych modeli bo te obecne na rynku będą oczywiście jeszcze w sprzedaży). Kiedy urządzenie to debiutowało w 2006 roku cel był dość jasny - stworzyć godnego rywala dla wszechobecnego i...


Microsoft podobno zdecydował się wreszcie na uśmiercenie swojego mulimedialnego odtwarzacza Zune (czyli nie będzie nowych modeli bo te obecne na rynku będą oczywiście jeszcze w sprzedaży). Kiedy urządzenie to debiutowało w 2006 roku cel był dość jasny - stworzyć godnego rywala dla wszechobecnego iPoda Apple. Mówiono nawet o zajęciu pozycji lidera choć Ballmer sam przyznał, że nie będzie to łatwe.

Okazało się natomiast, że Microsoft nie tylko nie ma szans na przeskoczenie Apple ale ma ogólne problemy z zainteresowaniem klientów swoim produktem. Niestety startując tak późno nawet MS ze swoją marką nie był w stanie rywalizować z iPodem, który dla wielu ludzi stał się synonimem przenośnego odtwarzacza muzyki.

Na szczęście ktoś w Microsoft w odpowiednim momencie podzielił zespół Zune na dwie grupy. Jedna zajmująca się sprzętem a druga rozwojem platformy softwarowej w kierunku urządzeń mobilnych i konsoli. Trzeba przyznać, że ekipa zajmująca się softwarem zrobiła kawał dobrej roboty co zresztą widać po Windows Phone 7, który bazuje (częściowo) na systemie z Zune.

Mnie osobiście bardzo podoba się tak zwany 'flow" w WP7 (sposób nawigowania po menu, interfejs itp). Na pewno jest to nowa jakość w porównaniu do innych systemów mobilnych MS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ipodzune