Apple

A to ci niespodzianka. Microsoft wyprzedził Apple - stał się najwięcej wartą firmą na świecie

Konrad Kozłowski
A to ci niespodzianka. Microsoft wyprzedził Apple - stał się najwięcej wartą firmą na świecie
23

Microsoft wyprzedził Apple i stał się najwięcej wartą firmą na świecie - doszło do tego po raz pierwszy od 2010 roku.

Apple i Amazon przekroczyły magiczną liczbę i stały się warte 1 bilion dolarów, ale dziś Microsoft dokonał czegoś, co nie udawało się firmie z Redmond przez ostatnie 8 lat. W połowie 2010 roku po raz ostatni Microsoft był wyceniany na więcej niż Apple, a po przejęciu pałeczki lidera przez firmę z Cupertino, konkurencja czekała naprawdę długo na odrobienie strat, a tym bardziej wyprzedzenie Apple w zestawieniu.

Wartość Microsoftu wyniosła dokładnie 812,93 miliarda dolarów, podczas gdy wartość Apple była równa 812,60 miliarda dolarów. Jak więc widać, wartość Apple nie jest już tak wysoka, jak te kilka miesięcy temu - w dużej mierze jest to efekt mniejszego zainteresowania nowymi modelami iPhone'ów, niż to, którego spodziewało się Apple. W efekcie, Apple prawdopodobnie rozminie się ze swoimi prognozami  fiskalnymi na IV kwartał tego roku. Co ciekawe, mówi się też, że Apple wznowiło produkcję iPhone'a X, który cieszy się większym zainteresowaniem, niż przypuszczano.

Sytuacja wróciła do "normy" - Apple warte jest 823,14 mld, a Microsoft 817,44 mld dolarów. 

Microsoft zaczął radzić sobie lepiej po przejęciu sterów przez Satya Nadellę, który zastąpił na fotelu CEO Steve'a Ballmera w 2014 roku. Firma wprowadziła wtedy szereg zmian, a najbardziej odczuwalnymi dla użytkownika były te dotyczące rozwoju aplikacji i usług firmy, które stały się nie tyle dostępne, co po prostu dopracowane na konkurencyjnych platformach jak iOS i Android. Nie mniej istotna stała się praca nad rozwiązaniami w chmurze (m. in. Azure), a także rozszerzona rzeczywistość (Microsoft HoloLens).

Z całą pewnością nie jest to koniec takich rotacji na szczycie - Apple i Microsoft będą zamieniać się miejscami jeszcze przez jakiś czas.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu