Microsoft

Microsoft wprowadzi wirtualne pulpity w następnym Windowsie i pozbędzie się Charms Bar

KK
Konrad Kozłowski
50

Coraz więcej ciekawych informacji pojawia się na temat następcy Windows 8*. Kolejne donosy wskazują, że użytkownicy Windowsa doczekają się systemowego wsparcia dla wirtualnych pulpitów, a przyjdzie nam się pożegnać z jednym z charakterystycznych elementów “ósemki” - panelem Charms Bar. Według ost...

Coraz więcej ciekawych informacji pojawia się na temat następcy Windows 8*. Kolejne donosy wskazują, że użytkownicy Windowsa doczekają się systemowego wsparcia dla wirtualnych pulpitów, a przyjdzie nam się pożegnać z jednym z charakterystycznych elementów “ósemki” - panelem Charms Bar.

Według ostatnich plotek nadchodząca odsłona “okienek” ma być całkowicie darmowa dla posiadaczy wszystkich poprzedników aż do Windows XP - nie zostało to jednak potwierdzone przez Microsoft i tak naprawdę nie potrafię opowiedzieć się po żadnej ze stron w tym przypadku. Z jednej strony taki ruch byłby czymś zupełnie nowym i w pewnym stopniu niespotykanym ze strony Microsoftu, z drugiej zaś strony taki ruch pozwoliłby na zdecydowanie szybszą “przesiadkę” na domniemanego Windowsa 9 ze starszych wersji.

Niezawodna już w dostarczaniu informacji dotyczących przyszłości Microsoftu Mary Jo Foley z ZDNet zaserwowała nam kolejne ciekawe informacje. Oprócz powrotu Menu Start i obsługi trybu okienkowego dla aplikacji ze Sklepu Windows “dziewiątka” oferować ma także wsparcie dla wirtualnych pulpitów, które obecne jest już między innymi w OS X od Apple i Linuksie. Jest to funkcja wyczekiwana od dłuższego czasu, lecz ci którzy jej naprawdę potrzebowali zapewne już od dawna wykorzystują aplikacje trzecie w tym celu. Będzie to jednak jedna z większych nowości w systemie, ponieważ pozwoli na oddzielenie na przykład środowiska zawodowego od prywatnego, co oferowane jest również w pewnym stopniu na Windows Phone.

Wiele wskazuje na to, że wraz z pojawieniem się ‘Windows Treshold’ panel Charms Bar zniknie z systemu. Po raz pierwszy pojawił się on w przeorganizowanym Windows 8, w którym odgrywa istotną rolę. Umożliwia na szybki dostęp do Ekranu Start, wyszukiwania, udostępniania, podłączonych urządzeń oraz ustawień. W późniejszym czasie Microsoft zdecydował się na przeniesienie wyszukiwarki wewnątrz aplikacji, a dostanie się do Ustawień możliwe stało się także bezpośrednio z Ekranu Start. Co stanie się z pozostałymi funkcjami obecnymi w Charms Bar po jego usunięciu - część z nich pojawi się w samych aplikacjach, co jest zrozumiałe w przypadku otwarcia jednej z nich w trybie okienkowym.

Nie wiem jednak jak Microsoft wyobraża sobie następcę Windows 8 na tabletach bez tegoż panelu. Po pewnym czasie przyzwyczajenie bierze górę i wykonanie gestu od prawej krawędzi ekranu ku środkowi jest czynnością wykonywaną niemal automatycznie, gdy chcę udostępnić oglądaną treść, bądź przejść do Ustawień. Całkowity brak Charms Bar w ‘Windows 9’ zapowiada Jo Foley, zaś inne źródła wskazują na jego obecność w systemie w wersji dla tabletów, a to byłoby zdecydowanie najlepsze wyjście.

* - Windows 8 rozumiemy jako całość, na którą składają się także kolejne wersje jak 8.1 i wszystkie aktualizacje.

P.S. Oczywiście grafika tytułowa prezentuje jeden z wielu konceptów interfejsu w 'Windows 9'.

Grafiki: 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nowy Windowswindows 9hot