Felietony

Microsoft wprowadza zmiany w interfejsie Windows 8 zgodnie z sugestiami użytkowników

Jan Rybczyński
Microsoft wprowadza zmiany w interfejsie Windows 8 zgodnie z sugestiami użytkowników
5

Ponieważ zmiany w nadchodzącym Windows 8 są dość rewolucyjne, jak na typowego, konserwatywnego użytkownika systemu, Microsoft stara się nawiązać dialog z osobami testującymi wczesną wersję systemu. Powody są co najmniej dwa, oba równie ważne. Pierwszy, to oczywiście dostosowanie produktu do oczekiwa...

Ponieważ zmiany w nadchodzącym Windows 8 są dość rewolucyjne, jak na typowego, konserwatywnego użytkownika systemu, Microsoft stara się nawiązać dialog z osobami testującymi wczesną wersję systemu. Powody są co najmniej dwa, oba równie ważne. Pierwszy, to oczywiście dostosowanie produktu do oczekiwań klientów, bazując na opiniach zwrotnych. Drugi, to wytworzenie z klientami odpowiedniej więzi, pokazanie, że Microsoftowi zależy i słucha uwag przyszłych nabywców nowych okien. W efekcie na blogu MSDN poświęconemu Win8, gigant z Redmond opublikował bardzo obszerny raport dotyczący zmian w interfejsie Metro. Ja szczególnie skupię się na ekranie aplikacji.

Wszelkie duże zmiany w produktach używanych przez miliony budzą fale sprzeciwu ze strony konsumentów. Ludzie nie lubią zmian, nawet jeżeli są na lepsze, ponieważ zmuszają do poświęcenia czasu i wysiłku do zapoznania i oswojenia nieznanego. Część osób pozostanie niezadowolona i trzeba się z tym pogodzić, żeby obłaskawić resztę, potrzebny jest kontakt pomiędzy producentem a klientami.

Obszerny w pis na blogu zaczyna się od wypunktowania różnic pomiędzy użytkownikiem domowym a korporacyjnym. Okazuje się, że sposób korzystania z dotychczasowego menu Start jest różny w obu przypadkach. 81% użytkowników domowych ma z prawej strony menu Start skróty do Panelu Sterowania czy Gier, w przeciwieństwie do użytkowników korporacyjnych, z których tylko 2% posiada takie odnośniki. Użytkownik korporacyjny korzysta 68% częściej z przypiętych programów w menu start, jednak i tak stanowi to mniej niż 10% sesji.

Powód tych różnic jest oczywisty, w przypadku użytkowników korporacyjnych, korzystają oni z menu Start skonfigurowanego przez swojego administratora. Mając to na uwadze Microsoft przygotowuje scenariusze wdrażania Windows 8 z ekranem startowym Metro dostosowanym do potrzeb klientów korporacyjnych, zawierającym jeszcze większą ilość przypiętych ikon aplikacji. Całość ma być zablokowana i spójna na wszystkich komputerach, w danym miejscu pracy, podał informacje serwis The Next Web.

Standardowego użytkownika zainteresuje zapewne bardziej poprawiony ekran aplikacji, który zamiast oferować wszystko w porządku alfabetycznym, dzieli programy na grupy. Znacznie zwiększona została również gęstość informacji. Poniższa tabela prezentuje ilość ikon, jaka zostanie wyświetlona na ekranach o popularnej rozdzielczości.

Likely form factor Size
(inches)
Resolution(s) # Tiles on 1 page of Apps screen # of Items on 1 page of All Programs
Laptop 12.1 1280x800 36 20
13 1366x768 40 20
13.3 1440x900 42 20
Desktop 21.5 1920x1080 80 20
23 1920x1080 80 20
27 2560x1440 150 20

80 ikon w przypadku standardowego, biurkowego monitora oraz połowa tego w przypadku typowego laptopa, to nie najgorszy wynik, najwyraźniej Microsoft wziął sobie do serca uwagi, że PC to nie tablet, czy telefon.

Ciężko mi nie zauważyć, że powyższy zrzut ekranu prezentujący wspomniany ekran aplikacji, jest podobny do rozwiązań spotykanych już wcześniej na Linuksie. Najbardziej przypomina mi to rozwiązanie znane z Suse. Mnie natomiast nie przeszkadza, że producenci systemów czy przeglądarek zapożyczają od siebie dobre rozwiązania. Im więcej użytkowników na tym skorzysta, tym lepiej.

Raport Microsoftu zawiera znacznie więcej szczegółów, osoby zainteresowane drobiazgowymi wyliczeniami dotyczącymi użyteczności interfejsu, zapraszam na blog dotyczący Windows 8.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8Metro UI