Microsoft

Microsoft Viva: nowy zestaw narzędzi do pracy zdalnej

Kamil Świtalski
Microsoft Viva: nowy zestaw narzędzi do pracy zdalnej
0

Microsoft stawia na pracę zdalną i przedstawia nowy zestaw narzędzi: Viva.

Praca zdalna to dla mnie chleb powszedni od wielu już lat. Ale dla wielu firm dopiero pandemia koronawirusa okazała się czynnikiem, który zmusił je do przejścia w taki, a nie inny, tryb pracy. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, bowiem wszystko rozbija się o jej specyfikę. Pewnym jednak jest, że jeżeli faktycznie więcej biznesów ma działać zdalnie przez dłuższy czas, to niezbędne będą lepsze narzędzia. Oferujące więcej możliwości, łatwiejsze w obsłudze, bardziej intuicyjne i inteligentne. Dlatego też trwa nieustanny wyścig twórców aplikacji o to, kto zaoferuje najlepsze doświadczenie w tym temacie. Gigant z Redmond zapowiedział właśnie nowy produkt: Microsoft Viva. Co to takiego?

Microsoft Viva ma ambicję zadbać o budowę lepszych doświadczeń pracy zdalnej

Prawdopodobnie nikt nie będzie dyskutował z tym, że ostatni rok diametralnie zmienił nasze podejście do wielu spraw. Microsoft Viva nie będzie żadną nową aplikacją, a... czymś w rodzaju nowoczesnej platformy, która pozwoli stworzyć bardziej zrównoważone miejsce pracy zdalnej. Jej ambicją jest odtworzenie możliwości, które istniały gdy pracownicy na co dzień spotykali się w biurze - mają pozwalać w tworzeniu silniejszych więzi między pracownikami, szkoleniami, dbaniem o dobre humory w zespole, a także odkrywaniu wiedzy. Wszystko to przy ścisłej współpracy z innymi produktami Microsoftu: 365 oraz Teams.

Ambicją Microsoft Viva jest unifikacja doświadczenia wszystkich pracowników w obszarach takich jak: wiedza, nauka, zaangażowanie i dobre samopoczucie. Całość będzie działała w oparciu o kolejno dodawane moduły - a dzisiejsze przedstawienie produktu i zapowiedź dotyczy tak naprawdę dopiero jednego z nich. I tak oto Viva Connections pozwoli na przeglądanie w łatwy sposób wewnętrznej komunikacji pracowników. Viva Learning odpowiedzialna będzie za szkolenia - po pierwszych zapowiedziach jawi mi się to jako firmowe kompendium, coś w rodzaju wewnętrznej wiki, ale poza wewnętrznymi zasobami będzie ona także oferowała integrację z usługami takimi jak MS Learn, LinkedIn Learning, Skillsoft czy Coursera. Viva Insights ma być miejscem dla kadry zarządzającej, gdzie znajdą kompleksowe podsumowanie informacji o pracownikach, bazujące na danych z innych aplikacji Microsoftu. Ma to pozwolić m.in. przeciwdziałać wypaleniu. Dla kadry zarządzającej - wszystko w pełni anonimowe, ale założenie jest takie, by zidentyfikować obszary, w których pracownicy potrzebują więcej szkoleń, bo całe zespoły radzą tam sobie wyraźnie gorzej. Co ważne: tutaj również podziałają nie tylko wewnętrzne platformy MS, ale Viva Insights zaoferuje także integrację z Zoomem, Slackiem czy SAP SuccessFactors. Jest także Viva Topics, umożliwiająca łatwe docieranie z informacjami do ekspertów w ramach firmy.

Przyznam, że ilość zapowiedzi związanych z Microsoft Viva jest... przytłaczająca. Ale część z modułów jest dostępna już teraz — ruszyła też oficjalna strona produktu, na której znajdziecie więcej informacji na temat poszczególnych elementów projektu. Jak widać: gigant z Redmond wierzy, że praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Ale nie ważne jak zaawansowane narzędzia zaoferuje, nie ma się co oszukiwać. Praca zdalna to zupełnie inna bajka, niż regularne spotkania i bywania w biurze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu