Felietony

Microsoft uruchamia nową wersję wyszukiwarki internetowej Bing. Czy Google powinno się bać?

Marcin Kamiński
Microsoft uruchamia nową wersję wyszukiwarki internetowej Bing. Czy Google powinno się bać?
13

Kiedy w roku 2009 firma Microsoft uruchamiała Bing, była to dosyć standardowa wyszukiwarka internetowa. Dzisiaj, kiedy wymagania osób korzystających z tego typu narzędzi wzrosły, twórcy zabrali się za aktualizację swojej usługi. Największej jak do tej pory, bowiem i wygląd i dostępne funkcje w Bing...

Kiedy w roku 2009 firma Microsoft uruchamiała Bing, była to dosyć standardowa wyszukiwarka internetowa. Dzisiaj, kiedy wymagania osób korzystających z tego typu narzędzi wzrosły, twórcy zabrali się za aktualizację swojej usługi. Największej jak do tej pory, bowiem i wygląd i dostępne funkcje w Bing zmieniły się dosyć diametralnie, głównie koncentrując się na elementach społecznościowych. Testujemy nową odsłonę wyszukiwarki.

Microsoft zmiany w wyszukiwarce internetowej Bing opisuje w prosty sposób: obecnie blisko 70% osób korzysta z wyszukiwarek, niezależnie czy rezerwują oni bilet na samolot, kupują książkę czy poszukują interesujące artykułu. Dlatego nowy Bing pozwala w prosty sposób dzielić się ze znajomymi nowymi odkryciami w czasie rzeczywistym.

Nowy Bing składa się niejako z trzech kolumn: w pierwszej otrzymujemy wyniki wyszukiwania, w drugiej dodatkowe i powiązane informacje (np. zaznaczenie miejsca na mapie czy wyświetlenie recenzji i opinii na temat wybranego produktu), w trzeciej zaś – listę kontaktów do znajomych osób. Dzielenie się znaleziskami z sieci i linkami stanie się dzięki temu banalnie proste. Zobaczcie sami:

Filozofia przyświecająca Microsoftowi podczas modernizacji wyszukiwarki Bing to „szukaj mniej, rób więcej”. Zaprezentowane nowości faktycznie idą w tym kierunku – obok standardowych wyników wyszukiwania otrzymujemy bowiem dodatkowe informacje o interesującym nas temacie, a dodatkowo w każdej chwili w prosty i szybki sposób możemy znalezione linki omówić ze znajomymi. Osobiście nie jestem jednak przekonany, aby tego typu zmiany miały rzeczywiście zrewolucjonizować sposób, w jaki wyszukujemy informacje w sieci.

W pierwszej kolejności Bing z nowym wyglądem i możliwościami udostępniony zostanie mieszkańcom terenów Stanów Zjednoczonych. Usługa dostępna będzie w niedługim czasie pod adresem http://www.bing.com/new. W ciągu najbliższych tygodni nowa wersja wyszukiwarki Bing, z dodanymi opcjami społecznościowymi, uruchomiona zostanie również w wersji na urządzenia mobilne (m.bing.com).

Czy dodanie opcji społecznościowych do wyszukiwarki internetowej to dobry pomysł? Czy Google powinno obawiać się konkurencji w nowych szatach? Czekamy na Wasze komentarze i liczymy na ciekawą dyskusję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Bing