Mobile

Microsoft tłumaczy się z Windows Phone 8

Michał Majchrzycki
Microsoft tłumaczy się z Windows Phone 8
16

Android, iOS, Windows Phone. Co system, to inne podejście do interfejsu. Oczywiście są miejsca wspólne, są mniejsze lub większe zapożyczenia, ale każdy z systemów ma swoje cechy charakterystyczne. Na tle konkurencji najbardziej chyba (wizualnie) wyróżnia się Windows Phone. Wraz z najnowszą wersją sy...

Android, iOS, Windows Phone. Co system, to inne podejście do interfejsu. Oczywiście są miejsca wspólne, są mniejsze lub większe zapożyczenia, ale każdy z systemów ma swoje cechy charakterystyczne. Na tle konkurencji najbardziej chyba (wizualnie) wyróżnia się Windows Phone. Wraz z najnowszą wersją systemu Microsoftu zmiany jeszcze bardziej się pogłębiły. Jeśli interesuje was, co sprawiło, że Windows Phone 8 wygląda tak a nie inaczej, zapraszam do lektury.

Microsoft z okazji premiery Windows 8 nie tylko pokazuje filmiki wideo ze Steve'em Ballmerem. Firma postanowiła zdradzić też więcej szczegółów na temat prac nad najnowszą odsłoną systemu dla smartfonów. I bardzo dobrze, bo dzięki temu możemy dowiedzieć się, jakie pomysły leżały u podstaw aktualizacji Windows Phone 8.

Zobacz też: Blokada ekranu - dlaczego warto mieć ją włączoną?

Więcej kafelków

Już na pierwszy rzut oka widać, że WP8 to więcej kafelków. W porównaniu z poprzednikiem, najnowsza wersja systemu Microsoftu cechuje się znacznie bardziej rozbudowanym ekranem głównym. Z jednej strony to zaleta, bo użytkownik ma szybki dostęp do większej liczby usług i aplikacji. Z drugiej - moim zdaniem WP7 był bardziej przejrzysty i prostszy w obsłudze. Kilka podstawowych aplikacji w ekranie głównym w zupełności wystarczy do sprawnej obsługi smartfona. Ale Microsoft zdecydował inaczej.

Przede wszystkim zdecydowano się na 4 kolumny aplikacji, a także większą możliwość personalizacji kafelków ze strony użytkownika. W tym celu wprowadzono m.in. możliwość zmiany ich wymiarów. Postawiono również na więcej "żywych" elementów w ramach kafelków. Z jednej więc strony mamy nadal do czynienia z prostymi kształtami, które wg filozofii Microsoftu mają pomagać skupić się na zadaniach, a nie rozpraszać. Jednocześnie zaś twórcy Windows Phone 8 stawiają na kolory, zmieniające się kafelki i większą liczbę tzw. "wodotrysków".

Blokada też może być piękna

Jednym z ładniejszych elementów Windows Phone jest blokada ekranu. Moim zdaniem w Windows Phone wygląda on znacznie lepiej niż w iOS. Również tutaj Microsoft postawił na większą personalizację. Możemy wyświetlać informacje z kalendarza, nieodebrane połączenia, komentarze z Facebooka czy nieodebrane połączenia Skype. Niby nic wielkiego, ale dobrze że Microsoft pozwala użytkownikom na większy udział w kształtowaniu wyglądu blokady. Kilka przydatnych rozwiązań z pewnością możemy sami dodać.

Dobrze, że Microsoft informuje o wprowadzanych zmianach w swoim systemie. Nie jestem do końca przekonany, czy wszystkie idą w dobrym kierunku - niespecjalnie podobają mi się pomysły ze zwiększeniem liczby kafelków na głównym ekranie. Estetycznie nie wygląda to tak dobrze jak w przypadku Windows Phone 7. Podoba mi się jednak, że Microsoft pokazuje, dlaczego podjął takie a nie inne decyzje.

Interesujący jest np. pomysł z pustą przestrzenią w ekranie głównym. Zdaniem firmy z Redmond celem takiego zabiegu jest większa przejrzystość i co za tym idzie łatwość w korzystaniu z kafelków widocznych na głównym ekranie. Dobrym rozwiązaniem jest też więcej możliwości personalizacji ekranu głównego. Wprawdzie w porównaniu z opcjami oferowanymi przez Androida to i tak niewiele, ale z drugiej strony WP to nie Android.

Grafika: Microsoft

:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu