Microsoft

Oto najlepsza alternatywa dla darmowego Slacka. Tak, to Microsoft Teams

Jakub Szczęsny
Oto najlepsza alternatywa dla darmowego Slacka. Tak, to Microsoft Teams
21

Tym razem Microsoft kompletnie pozamiatał. Wielu uważało, że Slack może mieć wkrótce poważne problemy z utrzymaniem swojej pozycji na rynku - w tym i ja. Gigant postanowił wykorzystać to, co... powinien w walce ze znacznie mniejszym graczem. Slack musi utrzymywać się na rynku za wszelką cenę. Microsoft może natomiast przepalać dolary - i właśnie to robi aż miło.

Ten krok ma zarówno funkcje wizerunkowe jak i.. sprzedażowe. Ze Slacka korzystają nie tylko duże firmy, ale i małe organizacje, NGOS-y, które liczą sobie kilka osób. Najważniejszą wadą tego narzędzia jest fakt, iż wiadomości po pewnym czasie są usuwane - w płatnej wersji możliwe jest ich zachowanie. Wynika to z ograniczonych możliwości infrastruktury należącej do Slacka - przechowywanie danych wygenerowanych przez klientów jest drogie: niepłacący klienci co jakiś czas muszą ustępować miejsca organizacjom, które na Slacka wykładają pieniądze.

Microsoft Teams od teraz w bezpłatnej wersji. I nie usunie żadnych wiadomości

Wyobraźcie sobie: do 300 użytkowników w jednej organizacji. 10 GB przestrzeni na dane, pełna integracja z elementami Office'a w chmurze, dowolna liczba integracji wykorzystywanych jednocześnie. Slack nie pozwala na korzystanie z nieograniczonej ilości zintegrowanych aplikacji, a także usuwa wiadomości - wszystko to w darmowej wersji. Pewne obostrzenia są potrzebne, bo przecież ktoś za Slacka musi kiedyś zapłacić.

Dla Slacka do pewnego momentu nie było alternatywy. Coś w tym temacie próbuje Facebook, ale trudno tutaj mówić o spektakularnym sukcesie. Google ma swoje rozwiązanie, istnieją nawet różnorakie klony Slacka, które w mniemaniu maniaków produktywności mogą okazać się często lepsze od swojego protoplasty. Jednak to Slack jest w tym momencie najbardziej "trendy" i to o nim myśli się najczęściej, jeżeli zamierzamy otworzyć projekt mocno bazujący na komunikację zdalną wewnątrz projektu.

Microsoft wytrącił Slackowi argumenty z ręki. Czy Microsoft Teams ma szanse na godną konkurencję?

W tym momencie? Jak najbardziej. Microsoft wydawał się być dotychczas niezainteresowany niepłacącymi użytkownikami jego usługi - komunikatora w organizacji. Tymczasem zaskoczył nas wszystkich - nawet i ja nie spodziewałem się, że kiedykolwiek dojdzie do takiej sytuacji. I choć Redmond nigdy nie był mistrzem miłych zaskoczeń, tak w przypadku Teams jestem naprawdę zadowolony. To świetny komunikator - zbiornik informacji w organizacji, choć nie jestem pewien, czy jest jednoznacznie lepszy od Slacka.

Ten drugi będzie musiał teraz gasić pożar wywołany przez o wiele razy potężniejszego przeciwnika. Microsoft ma mnóstwo pieniędzy, którymi może nawet palić w piecu, jeżeli mu będzie zimno - wcale od tego nie zbiednieje. Slack natomiast musi myśleć nie tylko o rozwoju, ale też o zyskach, które w przypadku startupów nie są takie "pewne".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu