Microsoft

Microsoft szykuje Surface Pro 2 - czy słusznie?

Konrad Kozłowski
Microsoft szykuje Surface Pro 2 - czy słusznie?
55

Tablet od Microsoftu był jednym z najbardziej wyczekiwanych produktów roku 2012 nie okazał się tak wielkim hitem, na jaki liczyła firma z Redmond. Nie do końca przychylne recenzje oraz brak zrozumienia jego przeznaczenia przez użytkowników to najważniejsze przyczyny braku sukcesu Surface'a, ale Micr...

Tablet od Microsoftu był jednym z najbardziej wyczekiwanych produktów roku 2012 nie okazał się tak wielkim hitem, na jaki liczyła firma z Redmond. Nie do końca przychylne recenzje oraz brak zrozumienia jego przeznaczenia przez użytkowników to najważniejsze przyczyny braku sukcesu Surface'a, ale Microsoftowi nie pozostaje nic innego jak tylko pozostać przy swoim i spróbować ponownie. Jakie czekają nas niespodzianki?

Serwisy The Verge oraz Neowin, jak również Paul Thurrot z Winsupersite dostarczyły nam bardzo ciekawych informacji na temat następcy tabletu Surface Pro. Wygląd drugiej generacji tabletu Microsoftu ma być już gotowy i jeden z najbardziej dyskusyjnych elementów jgo obudowy, tzw. kickstand, czyli podstawka miał zostać znacznie poprawiony. Nie będzie on co prawda pozwalał na ustawienie urządzenia pod dowolnym kątem, ale tym razem wspierać ma dwa ułożenia tabletu. Pierwsze z nich, podobnie jak wcześniej, umożliwi ustawienie Surface na stole, blacie zaś drugi ułatwić pracę na nierównych powierzchniach - czy tym razem Surface będzie mógł być używany na kolanach?

Sam wygląd tabletu ma zmienić się tylko nieznacznie, za to większe zmiany mają pojawić się wewnątrz urzędzenia. Jednostkę napędzać ma nowy procesor Intela o nazwie Haswell, zaś użytkownicy będa mieli do dyspozycji aż 8 gigabajtów pamięci RAM. Czas pracy na baterii ma również zostać poprawiony, lecz nie aż w takim stopniu jakbyśmy tego oczekiwali - mówi się maksymalnie o dwóch godzinach dłuższego działania, za co przede wszystkim odpowiadać ma właśnie energooszczędny procesor. Delikatnej metamorfozy ma doczekać się także Surface RT, który zmieni... nazwę. Microsoft odsunąć ma się od nazwy "RT", a nazwa tabletu ma brzmieć po prostu "Surface 2". Oczywiście wygląd urządzenia wzorowany będzie na wersji Pro, przejmując także nowy kickstand. Spodziewane jest, że w środku znajdziemy układ Tegra 4 od NVIDII. Data premiery? Jeszcze w tym roku.

W momncie premiery Surface Pro miałem ogromne nadzieje, że będzie on urządzeniem, które okaże się wręcz esencją systemu Windows 8. Ten moim zdaniem jest systemem udanym, pracuję na nim na kilku urządzeniach, w tym na tradycyjnym laptopie, komputerze stacjonarnym oraz Ultrabooku z dotykowym ekranem i nie odczuwam potrzeby powrotu do "siódemki", bądź całkowitj zmiany platformy. Wraz z tak odważnym planem, Microsoft musiał pokazać jak powinien wyglądać flagowy sprzęt "ósemki", lecz nie do końca się to udało. Okazało się, że pełna hybryda tabletu i laptopa, przynajmniej w takiej formie jaką oferuje Surface Pro, nie jest czymś, czego oczekują użytkownicy komputerów i tabletów - Surface nie był w stanie zastąpić w pełni żadnego z tych urządzeń, więc klienci nie znaleźli dla niego zastosowania. Czy Surface Pro 2 ma szanse na powodzenie? Zapytam w ten sposób: sytuacja na rynku jest aktualnie nieco inna niż w momencie premiery pierwszej generacji tego tabletu, ale czy jednocześnie bardziej przychylna dla tego typu urządzeń?

Zdjęcia: Anandtech.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu