Microsoft

Microsoft wskaże kierunek rozwoju małych komputerów. Surface Centaurus zrobi rewolucję

Albert Lewandowski
15

Surface Centaurus ma być finalną wizją na Surface Phone, ale w takim wydaniu, które będzie mogło zrobić karierę na świecie. Co już o nim wiemy?

Surface Phone naszych czasów

Sam Surface Phone był w swoim czasie wyjątkowo śmiałą wizją. Urządzenie wielkości dużego smartfona lub małego tabletu, wyposażone w pełnego Windowsa brzmiało jak pomysł na coś prawdziwie uniwersalnego i jednocześnie innowacyjnego w stosunkowo niskim segmencie smartfonów, gdzie ostatnio dopiero firmy wzięły się na poważne za kreatywne konstrukcje. Z uwagi jednak na liczne przeciwności oraz upadek rodziny Lumia, Microsoft nie zdecydował się na szybsze wdrożenie swojej koncepcji do produkcji.

Teraz dowiedzieliśmy się o Surface Centaurus. Oczywiście tak nie będzie brzmiała jego finalna nazwa i odnosi się ona do samego prototypu. Ten model ma być rozwinięciem Andromedy, o której już sporo zdążyliśmy usłyszeć i stanowi potomka dla niezapomnianego, acz anulowanego projektu Courier z 2010 roku. W końcu doczekaliśmy się bardziej wartościowych szczegółów.

Podobno Microsoft Surface Centaurus miałby zadebiutować już jesienią 2019 roku. Ma stać się tym dla małych komputerów, włączając w to tablety i hybrydy, czym Surface dla ultrabooków i hybryd z Windowsem. Mówiąc krótko: ma być wzorem. Ambitne zadanie, ale w Redmond akurat są w stanie stanąć na wysokości zadania.

Co więcej, ma na nim pojawić się już Windows Core OS. Ten system zaoferuje w pełni modułową budowę, ma opierać się o uniwersalne aplikacje oraz będzie naprawdę uniwersalny, dostosowując się do różnych urządzeń. Więcej o tym wynalazku dowiecie się z tekstu Kuby.

Surface Centaurus brzmi jak przemyślany projekt

Istotną rolę w całym projekcie odgrywa również sam Intel. Oznacza to zatem, że na pewno w tym produkcie nie pojawi się żaden układ w architekturze ARM i możemy liczyć na co najmniej przyzwoitą wydajność. Chyba najbardziej logicznym wyborem tutaj wydaje się być procesor z rodziny Intel Core Y, o bardzo niskim TDP. Dzięki temu bezproblemowo sprzęt poradzi sobie z programami dla x86 i ma wspierać wszystkie aplikacje Win32, choć sam Microsoft chce tu mocno wypromować te uniwersalne.

Surface Centaurus wyróżni się jeszcze dwoma ekranami. Tak, będzie to kolejny składak, który powinien być zresztą jednym z pierwszych tego typu na rynku. Jestem ciekaw, jak Samsung Galaxy F z elastycznym panelem przekona do siebie klientów. To na pewno będzie miało spory wpływ na dziecko Microsoftu.

Sam bardzo się cieszę, że finalnie doczekamy się czegoś tak ciekawego z Redmond. Moim zdaniem teraz ma szansę się to udać. Dodając do tego wsparcie dla dowolnego rysika (Windows Ink), dostosowane programy pod zmienną powierzchnię roboczą oraz uniwersalność, Suurface Centaurus może być godnym urzeczywistnieniem Surface Phone. Jedyna obawa pozostaje o cenę. Problematyczny może okazać się też problem z liczbą aplikacji przygotowanych pod taką nowość, choć liczę, że tym razem Amerykanie postarają się bardziej dogadać z deweloperami.

Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na więcej szczegółów.

źródło: Windows Central

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu