Problem Microsoft Surface Book dotyka wyjątkowo istotnego komponentu. Teoretycznie mamy do czynienia ze sprzętem premium, ale ostatnie kłopoty dotykające tych ekskluzywnych laptopów powodują, że można stracić do nich nieco zaufania.
Najbardziej problematyczne premium od Apple i Microsoftu. Teraz Microsoft Surface Book nie widzi karty graficznej
Premium tylko z nazwy?
W temacie drogich laptopów można już narzekać. Płaci się znacznie więcej niż za konwencjonalne urządzenia, a w zamian mamy zasmakować wysokiej jakości wykonania, dłuższego czasu pracy, lepszego wsparcia oraz bezproblemowości. Niestety, to ostatnie chyba coś ostatnio nie wychodzi zarówno Microsoftowi, jak i Apple.
Pomijając nienaprawialność ich Surface’ów i Macbooków, warto przytoczyć tu najnowsze kłopoty z obu firm. Produkty z nadgryzionym jabłkiem w logo wymagały wymiany klawiatur z powodu błędów producenta, do czego Apple przyznało się niedawno, a najmocniejszy Macbook Pro z Intel Core i9 cierpiał na nadmierne nagrzewanie się i wydajność poniżej oczekiwań.
Microsoft nie chce być gorszy. Z tego względu Surface Book 2 z dedykowanym GPU nie mógł się skutecznie ładować przy podpiętym zasilaczu, kiedy wykorzystywało się jego cały potencjał. Zabawna historia. Teraz do kompletu dochodzi coś nowego.
Microsoft Surface Book nie widzi karty graficznej
Teraz coraz więcej osób donosi o pojawienie się pewnej usterki w poprzedniku, ale też w najnowszej odsłonie. Microsoft Surface Book mógł być wyposażony w zintegrowaną grafikę w Intel Core i5, dedykowaną Nvidię GeForce z 1 GB GDDR5 VRAM (zmodyfikowany 940MX) lub też Nvidię GeForce GTX965M z 2 GB GDDR5 VRAM. W Book 2 mamy już GTX1050 lub 1060. Okazuje się jednak, że posiadacze tych droższych wariantów mogą zetknąć się z tym, że ich laptop przestanie wykrywać dGPU.
Najprawdopodobniej problem tkwi w łączeniu tabletu z klawiaturą oraz błędach w samych sterownikach. Jeżeli Wasz Microsoft Surface Book nie widzi karty graficznej, wówczas możecie spróbować odinstalować najnowsze aktualizacje systemu, usunąć sterowniki karty graficznej, zainstalować ponownie i być może to naprawi całość. Bardziej radykalnym krokiem jest przywrócenie danych fabrycznych, co okazuje się być skutecznym sposobem. Trzecia opcja to poczekanie na łatki od Microsoftu. Czwarta opiera się na triku: kiedy laptop nie będzie wykrywał GPU, trzeba je rozłączyć i spiąć na nowo, powtarzając wtedy, kiedy będzie to potrzebne. Na razie skala kłopotów nie jest duża, ale w ogóle występowanie czegoś podobnego to kiepski żart.
Występujący bug powoduje, że laptop nie jest w stanie wykryć karty graficznej i dla niego urządzenie pozostaje rozłączone. Jestem negatywnie zaskoczony, że coś podobnego dotknęło flagowe produkty, ale najwyraźniej bycie premium wcale nie musi iść w parze z niezawodnością.
źródło: Softpedia
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu