Moje przemyślenia

Microsoft stabilnie na plusie z dużą stratą w online

GM
Grzegorz Marczak
9

Microsoft wprawdzie nie pobił w swoim ostatnim kwartale wyników Apple, natomiast nadal pokazuje stabilne wzrosty we wszystkich obszarach, które do tej pory wykazywały się finansową efektywnością (rozrywka czyli głównie Xbox, Office, działka serwerowa). Niestet działka online to nadal w MS proble...

Microsoft wprawdzie nie pobił w swoim ostatnim kwartale wyników Apple, natomiast nadal pokazuje stabilne wzrosty we wszystkich obszarach, które do tej pory wykazywały się finansową efektywnością (rozrywka czyli głównie Xbox, Office, działka serwerowa).

Niestet działka online to nadal w MS problem, wprawdzie Bing osiągnął w US bardzo ładny wynik czyli ok 14% udziału w rynku to jednak zostało to okupione dość dużymi kosztami (2,6 miliarda straty w roku).

Nie sądzę jednak aby to było duże zmartwienie dla Microsoftu, jest to inwestycja która w przyszłości będzie owocować przychodami dlatego nie skupiałbym się akurat na tych kosztach. Największym wyzwaniem dla MS jest ponowne wejście na rynek systemów mobilnych ze swoim WP7, spadająca sprzedaż PC i rozwój usług w chmurze. Na tym więc zapewne będzie firma koncentrować swoje wysiłki.

Warto przy okazji wpspomnieć, że Microsoft jest to firma która regularnie wypłaca akcjonariuszom dywidenta, na które w zakończonym roku wydała 1,6 miliarda dolarów.

Oto kilka kluczowych danych finansowych pokazanych wczoraj przez MS

- 69,9 miliardów dolarów przychodu w roku (12% wzrost rok do roku)
- 23 miliarda dolarów zysku netto w zakończonym roku (23% wzrostu rok do roku)
- 17,3 miliarda dolarów przychodu za ostatni kwartał (8% wzrostu rok do roku)
- 5,8 miliarda dolarów zysku netto za ostatni kwartał
- 2,6 miliarda starty na działaniach online
- 728 milionów dolarów straty na działce online w ostatnim kwartale


SlidesFY11Q4

Wykres pochodzi z businessinsider.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftwyniki finansowe