Moje przemyślenia

Nie będzie więcej Google Toolbar dla Firefoxa

JR
Jan Rybczyński
8

Okazuje się, że zamknięcie Google Labs to nie koniec. Pod nóż idzie również Google Toolbar dla Firefoxa. Ostatnia wydana wersja działa pod Firefox 4, nowsze wersje ognistego lisa nie będą już wspierane. Przypomnijmy, że Google Toolbar, to rozszerzenie w postaci paska umożliwiające łatwe korzystanie ...

Okazuje się, że zamknięcie Google Labs to nie koniec. Pod nóż idzie również Google Toolbar dla Firefoxa. Ostatnia wydana wersja działa pod Firefox 4, nowsze wersje ognistego lisa nie będą już wspierane. Przypomnijmy, że Google Toolbar, to rozszerzenie w postaci paska umożliwiające łatwe korzystanie z niektórych usług Google i wprowadzające niektóre funkcje znane z Chrome do innych przeglądarek. Google uznało, że wiele z tych funkcji jest już zintegrowane z Firefoxem i dublowanie ich w pasku rozszerzeń nie jest potrzebne.

Myślę jednak, że przyczyna była inna. Google ma własną przeglądarkę, która oferuje najlepsze wsparcie dla produktów firmy i dodatkowo bardzo szybko zyskuje na popularności. Wspieranie konkurencji przestało się opłacać, zwłaszcza, że Mozilla przyspieszyła cykl wydawniczy i rozwijanie Toolbara dla Firefoxa stało się bardziej kłopotliwe. A może po prostu Firefox stał się, lub stanie się w niedalekiej przyszłości zbyt dobry? ;-)

Myślę, że mimo wszystko trochę szkoda, że zamknęli ten projekt. Osobiście nigdy z niego nie korzystałem, ale wydawał się dobrym rozwiązaniem dla osób nie chcących porzucić Firefoxa na rzecz Chrome, ale potrzebujących niektórych funkcji, które oferuje Chrome i Toolbar.

Jak wspomniałem w ostatnim wpisie na temat przemian jakie rozpoczęło Google, to dopiero początek. Gigant z Mountain View przekierowuje swoje wysiłki na swój nowy portal społecznościowy i być może inne projekty, o których jeszcze nie wiemy. Miejmy nadzieję, że dostrzeżemy zmiany jakie przyniesie skoncentrowanie tych wysiłków i będą w przyszłości z tego powodu również korzyści, a nie tylko straty, w postaci zamknięcia projektów z których wiele osób korzysta.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Google